Sváteční Skotsko

Vánoce na Classic Praha

Také obyvatelé Skotska teď prožívají sváteční čas. Skotsko je jednou ze čtyř zemí konstituční monarchie Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Není proto divu, že slaví Vánoce podobně jako v Anglii. Ve Skotsku se rodiny sejdou na Štědrý den, ale dárky si rozbalují až následující ráno, jak popisuje Skotka Brogan Jones:

„Začínáme se chystat na Vánoce kvečeru 24. prosince, kdy připravíme whisky a sladké koláčky pro Santu a vodu a mrkev pro jeho soby, aby se posilnili, když o půlnoci Santa přijede komínem a přinese nám dárky, které nechá v punčoše, co je buď u dětí na konci postele, nebo je zavěšená na krbové římse. Další den ráno, 25. prosince se pak dárky rozbalují, a pokud jsou v rodině malé děti, někdy se začíná rozbalovat už okolo šesté hodiny ráno.“

Rodiny mají většinou 25. prosince po rozbalování dárků skromnou snídani. Naopak se těší na velmi bohatý a veliký vánoční oběd. Jaký bývá, doplňuje Brogan:

„Tradičně jíme krocana nebo vepřovou pečeni, vepřové klobásy se slaninou, slané pečivo, spoustu zeleniny a brambory na mnoho způsobů s brusinkovou omáčkou. Většinou se k tomu pije spousta alkoholu a bublinkového vína.“

Ani ve Skotsku nesmí chybět tradiční písně, které ke svátkům patří. Jednou z nich je například Silent Night, u nás známá jako Tichá noc. Vánoční píseň je zpívaná ve skotské gaelštině.

Tak jako u nás, i ve Skotsku se po dobrém jídle a pití usedá k televizi. Pojídají se sýry nebo sušenky, zapíjejí se portským vínem nebo brandy. Rodiny většinou tráví společný čas až do 26. prosince. Ať jsou i vaše svátky plné pohody a klidu u rodinného krbu. To vám za redakci zpravodajství rádia Classic Praha přeje Kristýna Ševčíková.

(Autorkou podcastu je Kristýna Ševčíková; foto: www.statnivlajky.cz)

Podcast