55. ročník Hudebního festivalu Antonína Dvořáka ve znamení Roku české hudby

Oslava a zároveň připomenutí bohatství a krásy hudby, která spatřila světlo světa díky celé řadě slavných českých skladatelů, to je Rok české hudby. K oslavám přispěje i letošní ročník Hudebního festivalu Antonína Dvořáka, který proběhne od 25. dubna do 4. června 2024.

První rok, věnovaný české hudbě, byl vyhlášen přesně před sto lety, v roce 1924, a velké zásluhy na jeho vzniku měl propagátor české hudby, významný dirigent České filharmonie, Václav Talich. Důvodem jeho vyhlášení byla připomínka tehdy stého narození Bedřicha Smetany. Co je ale zajímavé - a pro mnohé i tak trochu kouzelné – že životy v podstatě všech nejslavnějších českých skladatelů rámuje tato „čtyřka“ v letopočtu.

Nejslavnějším oslavencem letošního roku je samozřejmě Bedřich Smetana (1824-1884), který se narodil před dvěma sty lety v Litomyšli. Jemu samotnému jsou letos určeny velké oslavy, spojené v projektu Smetana200, ke kterému se Hudební festival Antonína Dvořáka festival připojuje 1. června open air koncertem na Svaté Hoře s názvem Letem Smetanovým světem. Tradiční piknikový koncert se ponese v duchu Smetanových oper Hubička, Prodaná nevěsta a Tajemství. Orchestrálního partu se zhostí soubor Pražské konzervatoře, který samou svou existencí propojuje Bedřicha Smetanu s dalším jubilantem, a to Antonínem Dvořákem, jedním z nejslavnějších ředitelů Pražské konzervatoře.

Ostatně hudba Antonína Dvořáka (1841-1904) bude zaznívat téměř na každém z koncertů Hudebního festivalu Antonína Dvořáka; jak také jinak u festivalu, který hrdě nese skladatelovo jméno a s radostí připomíná díla, která se v mnoha případech zrodila díky inspiraci čerpané z krásného kraje okolí města Příbram, v němž také – ve vile Rusalce na Vysoké – vznikla.

J.Spacek_M.Sekera_Radovan Subin (3).jpg
  • Josef Špaček, Miroslav Sekera (©Radovan Šubín)

Na zahajovacím koncertě festivalu zazní hudba hlavního z letošních jubilantů Bedřicha Smetany

Připomene jedno ze skladatelových nejznámějších děl, Má vlast. Z tohoto cyklu symfonických básní zazní několik částí v podání unikátního ansámblu – České Sinfonietty. Orchestr pod vedením Radka Baboráka je složen z předních sólistů a členů mezinárodně uznávaných filharmonií a schází se pouze k účinkování na prestižních festivalech. Návštěvníci Hudebního festivalu Antonína Dvořáka se v jejich podání mohou těšit jak na části Mé vlasti, tak i na hudbu Antonína Dvořáka a dalších dvou jubilantů a zároveň Dvořákových žáků Josefa Suka (1874 – 1935) a Oskara Nedbala (1874 – 1930). Oba slaví letos stopadesáté výročí narození, což v případě Josefa Suka festival připomene ještě několika dalšími koncerty, zejména pak vystoupením Sukova komorního orchestru 27. dubna na Zámku Dobříš. Protože orchestr vznikl na počest stého výročí Sukova narození, na koncertě zároveň oslaví i své padesátiny.

V rámci festivalu zazní i hudba dalších českých velikánů - Leoše Janáčka (1854 – 1928) na koncertě mladého, ale mnoha světovými vítězstvími ověnčeného dechového tělesa, Alinde Quintetu 14. května v kostele sv. Vojtěcha), či Bohuslava Martinů (1890 -1959), jehož hudba zazní Koncertě laureátů Mezinárodní pěvecké soutěže A. Dvořáka, který se již tradičně koná v Památníku A. Dvořáka ve Vysoké 28. května.

Všechny zmíněné skladatele – a ještě několik navíc – připomene festival i v dalších Putování po stopách, tak trochu geocachingové hře, určené dětem ve věku 6-12 let. V jejím rámci se rodiče s dětmi vydají na cestu po Příbrami a jejím okolí, na které je budou v řadě úkolů a informací doprovázet právě slavní čeští skladatelé.

Stivin 3.jpeg
  • Indi Stivín (©archiv HFAD)

Na festivalových koncertech nebude zdaleka zaznívat jen hudba zmíněných jubilantů

Na diváky čeká program sestavený z děl od baroka po současnost v podání řady hvězd současné hudební scény v čele s fenomenální varhanicí Kattou (25.5., huť Barbora, Jince), houslovým virtuosem Josefem Špačkem, kontrabasistou Indi Stivínem (7.5., sál MěÚ Březnice), žesťovou sekcí České filharmonie, která si na nádvoří Galerie L. Kuby „odskočí“ 18. května do jazzu, violistkou Kristinou Fialovou (Benefiční koncert pro vilu Rusalku 1.5. v Památníku A. Dvořáka ve Vysoké), duu současné nejlepší klarinetistky Anny Paulové s vynikající harfistkou Hedvikou Mousa Bacha v hvožďanském Špejcharu (9.5.) – nebo v podání zahraničních těles: holandského osmdesátičlenného dechového orchestru Symphonic Wind Orchestra Sint Joseph Sittard, Drážďanského filharmonického sboru nebo jednoho z předních evropských kvartet: rakouského Wiener Klavier Quartett.

Úvodní foto: Česká Sinfonietta (©archiv HFAD)

Podcast