A znovu láska ! FOK připomene 100. výročí narození Jana Skácela

Pražští symfonikové zahrají s kapelou Hradišťan mimořádný koncert pro dobrovolníky pomáhající Ukrajincům.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK odehraje mimořádný koncert s kapelou Hradišťan. V komponovaném programu k 100. výročí básníka Jana Skácela zazní zcela nová kantáta Jiřího Pavlici A znovu láska. Hlavní město Praha, Středočeský kraj i soukromé subjekty na koncert zakoupily vstupenky a prostřednictvím neziskových organizací je distribuují nejaktivnějším dobrovolníkům, kteří pomáhají ukrajinským uprchlíkům. Koncert se uskuteční 23. června 2022 ve 20:00 ve Smetanově síni Obecního domu a bude jej živě přenášet Česká televize.

Pražští symfonikové odehrají se skupinou Hradišťan a Jiřím Pavlicou komponovaný večer připomínající 100. výročí básníka Jana Skácela. Hradišťan již má na svém kontě celé album s písněmi na Skácelovy texty, z kterého pochází například oblíbená Modlitba za vodu, Krátký popis léta nebo Sonet o lásce a modrém portugalu. A právě tyto písně se staly základem ke vzniku zcela nové kantáty A znovu láska, kterou z básní a próz Jana Skácela a biblických citátů sestavili Vojtěch Stříteský a Jiří Pavlica. Dále zazní nová verze Pavlicovy skladby Svatojánské vigilie na texty Josefa Veselého, staroslověnský překlad Matoušova evangelia a lidovou poezii. Dirigentem koncertu je Stanislav Vavřínek, texty přednese Kryštof Bartoš.

„Všechny vybrané texty i hudba Jiřího Pavlici akcentují lásku, dobro a morální principy, které jsou bezezbytku vlastní těm, kteří se nezištně zapojují do pomoci svému okolí. Tyto hodnoty proto přirozeně nasměrovaly koncert k poděkování dobrovolníkům napříč republikou. Je nám ctí, že se tak stane právě na koncertě Pražských symfoniků v naší domovské Smetanově síni,“ dodává ředitel FOK Daniel Sobotka.

Program původně zamýšlený jako open-air na náměstí Republiky se kvůli zvýšení kapacity přesunul do Smetanovy síně Obecního domu. Bude se jednat o unikátní společné gesto poděkování stovkám lidí, kteří věnovali svůj čas a sílu pomoci v aktuální situaci spojené s válkou na Ukrajině. Hostitelem akce je hlavní město Praha v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem a Středočeský kraj zastoupený hejtmankou Petrou Peckovou, patronát akci udělil také ministr kultury Martin Baxa, starosta Prahy 1 Petr Hejma a radní hlavního města Prahy pro kulturu Hana Třeštíková.

Idea zasvětit koncert dobrovolníkům je o to cennější, že ji spontánně inicioval jeden z fanoušků Pražských symfoniků, který se vedle své profese sám jako dobrovolník angažuje. Právě díky dobrovolníkům dosud České republika zvládá vstřebávat největší skokový přírůstek uprchlíků v novodobých dějinách státu.

„Odvaha a nasazení dobrovolníků, kteří denně pomáhají lidem prchajícím před invazí ruského diktátora Putina převážně do Prahy a Středočeského kraje, je neuvěřitelná. Velmi jim děkuji za jejich ochotu pomáhat a řešit nastalou situaci bez ohledu na to, jestli je zrovna den nebo noc,“ říká primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib.

„Nebýt dobrovolníků, nedovedu si představit, jak bychom v prvních týdnech od ruské invaze na Ukrajinu situaci u nás zvládli. Vážím si každého, kdo pomáhal a stále pomáhá. Nikdy nezapomenu na první dny a týdny konfliktu, kdy k nám do asistenčních center proudily davy vyděšených a vyčerpaných lidí, na děti s plyšákem v náručí, na těhotné ženy, které vůbec nevěděly, co s nimi bude. Díky dobrovolníkům pro ně ta situace byla o poznání jednodušší a já všem opravdu upřímně a z celého srdce děkuji. A děkuji i pořadatelům tohoto mimořádného koncertu,“ uvedla hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková.

Ministr kultury Martin Baxa ke koncertu dodává: “Pomáhat těm, kteří pomoc potřebují, je hodno obdivu a velkého poděkování. Dobrovolníci, kteří pomáhali a stále pomáhají postarat se o uprchlíky před Putinovou agresí na Ukrajině, odvádí obrovský kus práce. Tento koncert si jednoznačně zaslouží a věřím, že si ho vychutnají. A jsem rád, že ho přenáší Česká televize a budou ho tak moci vidět i ti, kteří nemohou být přímo na místě. Velký dík také patří skvělým interpretům a organizátorům.”

"Všichni dobrovolníci, kteří se zapojili do pomoci lidem prchajícím před válečným konfliktem v jejich zemi, mají můj velký obdiv. Právě oni jako jedni z prvních pocítili hrůzy války na Ukrajině skrze vyčerpané a traumatizované rodiny s dětmi, které začaly přijíždět do Prahy. Bez jejich zapojení bychom tuto situaci v Praze nezvládli. Dobrovolníkům děkuji za jejich obětavost a nasazení a přeji hezký kulturní zážitek," říká Hana Třeštíková, radní hlavního města Prahy pro oblast kultury a cestovního ruchu.

IG_1080x1080_23_06_22___________.png

Foto: Archív FOK

Podcast