Architektura pro všechny

V Praze dnes začne festival Open House, o víkendu zpřístupní desítky staveb.

V náhradním termínu začne dnes v Praze festival Open House. Ode dneška se koná doprovodný program, o víkendu se pak otevřou desítky běžně nepřístupných budov. Mottem festivalu je Architektura pro všechny, prohlídky budov jsou určené pro širokou veřejnost, včetně například lidí se zrakovým a sluchovým postižením.

Jedním z hlavních lákadel sedmého ročníku festivalu podle pořadatelů bude palác ARA. Funkcionalistický palác na rohu Perlové ulice z 30. let 20. století si mnozí pamatují jako obchodní dům Perla. Jeho výrazným prvkem je zaoblené skleněné nároží. Při stavbě byla použita technologie ocelového skeletu, stejně jako u newyorských mrakodrapů, a díky této své ocelové síle přežil dva požáry. "V paláci se pro návštěvníky otevřou dvě patra coworkingového prostoru HubHub a návštěvníci si kromě prohlídky designového řešení sdílených kanceláří budou moci vychutnat i nádherné výhledy z teras,“ uvedla ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková.

Organizátoři letos chtějí připomenout 150. výročí narození Jana Kotěry, zakladatele české moderní architektury. Festival tak zpřístupní řadu Kotěrových významných pražských realizací, například Trmalovu vilu ve Strašnicích, Laichterův dům na Vinohradech nebo Vršovickou vodárnu v Michli. "Jakmile to situace dovolí, pozveme zájemce nejen do budov, ale i na procházky městem. Společně s architektem Zdeňkem Lukešem uvedeme také přednáškový cyklus věnovaný Kotěrovi a jeho odkazu," dodala Šenkyříková.

Open House Praha je součástí mezinárodní sítě festivalů Open House Worlwide, které se konají ve více než 45 městech po celém světě.

Zdroj: ČTK
Foto: Profimedia

Podcast