Autora karikatur známých osobností připomíná vzpomínková výstava

Retrospektivní výstava Emila Hoffmanna NEVER MORE, kterou ve spolupráci s Městským divadlem Brno pořádá Galerie Jefa Kratochvíla, představuje obrazy a skici význačného karikaturisty. Najdeme mezi nimi mnohé známé osobnosti nejen z prostředí brněnské umělecké scény.

Výstava plná osobitých podobizen je k vidění od 25. ledna 2023 v 1. patře Činoherní scény Městského divadla Brno. Přibližuje celoživotní dílo umělce, který začínal jako spolupracovník sportovní redakce a svými náčrtky zpovídaných sportovců v novinových rozhovorech nahrazoval v dané době nekvalitní fotografie. Následně si oblíbil také prostředí divadla a koncertních síní, díky čemuž se množství jeho karikatur rozrostlo o mnoho uměleckých osobností.

Emil Hoffmann (1932 – 2019) je sice považován za brněnského kreslíře, narodil se však ve Zlíně. Jeho dílo je rozsáhlé a zahrnuje obrazzy a skicy populárních sportovců, významných umělců, ale také osobností veřejného života. Své kresby publikoval v našich i zahraničních novinách: Rovnost, Mladá fronta, Práce, Čs. sport, Večerní Praha, Ostravský večerník, Smena, Berliner Zeitung, Die Welt, Deutsches Sportecho atd., spolupracoval také s Československou televizí.

Veřejnosti je prezentoval na třinácti výstavách především v Brně, poslední se uskutečnila u příležitosti jeho 75. narozenin ve foyer Janáčkova divadla, kde v karikatuře ztvárnil nejen členy souboru NdB. Kromě karikatur také rád maloval, a to nejen krajiny, ale také různé alegorie a akty.

Zemřel v roce 2019 a v loňském roce by oslavil 90. narozeniny. Výstava prací Emila Hoffmanna je otevřena na počest jeho památky a jako rozloučení s jeho bohatou tvorbou. Vystaveny jsou nejen jeho známé karikatury, ale také obrazy a skici, které nikdy veřejnosti představeny nebyly. Proto i název výstavy NEVER MORE.

© Emil Hoffmann (výřez jednoho z děl umělce)

Podcast