Baletní Peer Gynt v Drážďanech

Semperova opera uvede příští neděli celovečerní balet podle slavné hry Henrika Ibsena. Autorem choreografie je Johan Inger.

Své veršované drama Peer Gynt napsal Henrik Ibsen v roce 1867 a posluchačům klasické hudby je mimo jiné známo i skrze nezapomenutelnou scénickou hudbu Edvarda Griega, která obsahuje některé ze skladatelových nejznámějších melodií: Ve sluji Krále hor, Ranní náladu či Solvejžinu píseň. Hra o egoismu, bezohlednosti, prospěchářství a hledání vlastní identity patří dodnes ke klenotům severského divadla.

Baletní podobu Peera Gynta vytvořil švédský choreograf Johan Inger původně pro Basilejský balet v roce 2017. Po pěti letech od této premiéry se nyní jeho choreografie dočká vůbec prvního uvedení v Německu: v neděli 5. června v drážďanské Semperově opeře. Kostýmy budou zapůjčeny z původní basilejské inscenace. O hudební doprovod se postará orchestr Staatskapelle Dresden pod taktovkou dirigenta Thomase Herzoga, spolu s nimi zazpívá také sopranistka Stefanie Knorr a Drážďanský symfonický sbor.

Johan Inger patří k uznávaným současným choreografům a jeho díla jsou uváděna v celé Evropě. Konkrétně v Drážďanech již zaznamenal úspěchy s představeními Prázdný dům, Carmen a Walking Mad. Než se začal naplno věnovat choreografii, působil jako tanečník Královského švédského baletu ve Stockholmu. Za zásadní vliv na svou tvorbu, zdroj prvotní inspirace a svého objevitele považuje Johan Inger českého choreografa Jiřího Kyliána.

Peera Gynta pojal Inger coby "severského Fausta" a do svého tanečního ztvárnění údajně vložil řadu autobiografických prvků. Prostřednictvím vysoce náročné choreografie tak pojednává o své vlastní umělecké i lidské cestě za sebepoznáváním, podobné té, na jakou se vypravil i Ibsenův hrdina. V představení se prolíná balet s pantomimou a hudební složka obsahuje nejen nepostradatelné melodie Griegovy, ale rovněž úryvky z Čajkovského Louskáčka a Bizetovy Carmen.

Po premiéře v neděli 6.6. od 18 hodin by se celovečerní balet měl v Semperově opeře hrát ještě i v červenci, září a říjnu letošního roku.

Foto: Profimedia (choreograf Johan Inger)

Podcast