Bazaar Festival slaví 10. výročí bohatou divadelní a taneční produkcí

Desátý ročník divadelního a tanečního Bazaar Festivalu představí divákům díla inspirovaná současnými tématy, jako jsou například boj proti dezinformacím a fenoménu vyhoření, oslava krajiny, nebo svoboda těla a pohybu.

Divadelní a taneční Bazaar Festival pozval ke svým desátým narozeninám inspirativní tvůrce a tvůrkyně ze střední a východní Evropy, kteří nejen produkují představení, ale hlavně jdou v každodenním životě svým počínáním za změnou, o kterou ve společnosti usilují. Bazaar Festival sestavil program z ODVÁŽNÝCH PRAXÍ a zve diváky k nevšedním zážitkům i vzácným setkáním. Festival se uskuteční v Praze od 15. do 25. března v PONCI – divadle pro tanec, Divadle X10, Alfredu ve dvoře, ARŠE+ a na dalších místech pro divadlo i mimořádné okamžiky.

Letos byli na festival sezváni umělci, kteří se nebojí otevřeně vyjádřit k věcem, o kterých se standardně nemluví. Třeba jako mladý slovenský divadelní a filmový režisér Adam Dragun, nebo polská divadelní a operní režisérka Magda Szpecht, která v den ruské invaze na Ukrajinu, pověsila svou dosavadní divadelní kariéru na hřebík a stala se kyber elfkou. A taky umělecká skupina STEAM ROOM, která vznikla za účelem otevírat prostor pro svobodnou tvorbu bez diskriminace a předsudků. A mnoho dalších tvůrců, kteří se připojí a chtějí se setkávat a sdílet.

Během prvního festivalového víkendu 15.–17. března se představí silné ženy. Desátý ročník otevře Magda Szpecht. Následující den zájemce provede praktickým mini workshopem a seznámí je s tím, jak se stát kyber elfem a jak vyhledávat dezinformace na internetu. Ana Dubljević se společně s kolegyněmi Kasiou a Marjou zaměří na budoucnost feministické dramaturgie prostřednictvím tanečního dokumentu DANCE FLOOR 2022.

Dny od 19. do 22. března budou zaměřené na environmentální otázky. O svém osobním propojení na konkrétní místo, divadlo PONEC, bude vyprávět choreografka a tanečnice Tereza Ondrová ve své taneční inscenaci GEO. Na performativní piknik s názvem Kdyby se můj jazyk mohl rozprostřít do krajiny a zcela nový zážitek z jídla a darů přírody zvou diváky performerky a kuchařky Heidi Hornáčková a Asli Hatipoğlu. Kolektiv PYL uvede svou vizuální performance Reality Surfing, ve které nabízí alternativní model soužití lidí a neživých entit. Environmentální téma pomyslně uzavře performativní procházka a work in progress Alice Minar a Doroty Michalak v okolí Studia ALTA a Löwitova mlýna. Akce s názvem Science Blast Evening bude mít i druhou část – sdílení odvážné praxe špičkovou americkou mořskou bioložkou a taneční tvůrkyní Carolyn Hall.

V závěru festivalu, od 23. do 25. března se budou překonávat bariéry – mezi generacemi, proti předsudkům i v nás samotných. V rámci události GENERACE AKCE v prostoru ARCHY+ mladý slovenský režisér Adam Dragun představí témata, která nejsou obvykle sdílena mezi generacemi (a už vůbec ne v kontextu konzervativní slovenské starší populace), následovat budou taneční a synthpunkové DJ sety k výročí festivalu. Skupina STEAM ROOM zve, aby se diváci připojili k jejich hravé praxi společného snění, společného přemýšlení a radostné transformace čerpající z tradičního tance, popkultury a drag umění v představení dragON aka PONY a následném mini workshopu.

Závěrečný festivalový večer bude patřit imerzivní instalaci několika vizuálních a performativních tvůrců v rámci experimentální dramaturgické řady Y EVENTS Divadla X10.

Foto: DragON aka PONY_photo ©Sonja Stavrova

Podcast