Božena Němcová opět v Litomyšli

Víkend bude v litomyšlské Augustově tiskárně patřit výstavám, hudbě i literatuře.

Ve dnech 11. a 12. září se opět otevírají dveře Augustovy tiskárny, významné historické a architektonické památky, stojící v samém srdci Litomyšle. První výstava, kterou připravil Muzejní spolek Augustova tiskárna, připomíná výročí 160 let od pobytu Boženy Němcové v Litomyšli a bude otevřena pouze v sobotu 11. září.

Spolupráce Antonína Augusty s Boženou Němcovou patří k nejznámějším kapitolám bohaté tiskařské historie Augustovy tiskárny, a tak toto výročí nezůstalo bez odezvy. Jádrem výstavy bude dochovaná korespondence Němcové, týkající se její spolupráce s litomyšlským nakladatelem Antonínem Augustou, se kterým plánovala od roku 1859 vydání svých Sebraných spisů i otištění nových prací. „Tiskárna není ve stavu, abychom zde mohli hodnotné exponáty prezentovat dlouhodobě. Ale pro jednodenní výstavu se nám podařilo získat řadu pro tento objekt cenných zápůjček, takže ke čtení bude nejen množství textů, ale k vidění budou i zde vydané knihy i další materiály, doplňující příběh Němcové a Augusty,“ říká Michal Šimek z Muzejního spolku Augustova tiskárna. Výstava nabídne i velmi atraktivní doprovodný program.

V sobotu 11. září od 11 hod. bude Pavlína Štorková, členka Činohry Národního divadla, číst v zahradě u Augustovy tiskárny z dopisů i tvorby Boženy Němcové. „Z dopisu Němcové její dceři víme, že právě v zahradě u tiskárny smlouvu s Augustou podepsala“, doplňuje Šimek důvod, proč právě čtení pod širým nebem. „Doufáme, že letošní rok bude začátkem krásné tradice“, dodává na závěr.

Druhou připravovanou výstavou jsou Barevné stopy ateliéru ZUŠ. Ta je připravena ve spolupráci se ZUŠ Bedřicha Smetany v Litomyšli. „Nejde ani tak o tematicky ucelenou výstavu, jako spíše o jakýsi historický průřez tvorbou výtvarného atelieru ZUŠ“, říká ředitelka ZUŠ Bedřicha Smetany Markéta Hegrová.

Po loňské úspěšné výstavě fotografií tak do Augustovy tiskárny opět zavítá tvorba mladých nadějných tvůrců. Víkend, který bude v Litomyšli patřit festivalu Litomyšlské dvorky a Dnům evropského dědictví, bude v Augustově tiskárně zahájen již v pátek 10. září večer, kdy se v zahradě u Augustovy tiskárny rozeznění od 18 hodin jazz a swing, jehož poslech si budou moct návštěvníci zpříjemnit nejen tancem, ale i připravenou nabídkou občerstvení z kuchyně hotelu Aplaus.

Foto: Muzejní spolek Augustova tiskárna

Podcast