Braniboři v Čechách coby zahájení Smetanovského operního cyklu Ostrava 2024

Poslední obnovenou operní premiérou před zahájením Smetanovského operního cyklu Ostrava 2024 budou 22. února v Národním divadle moravskoslezském Braniboři v Čechách.

Historická zpěvohra o třech aktech z roku 1863 je první mistrovou operou a vznikla pro tehdejší soutěž o nejlepší českou operu. Slavnostním představením této opery Bedřicha Smetany začne pak 2. března a 4. května každý z bloků cyklu, v němž ostravské divadlo uvede v devíti po sobě jdoucích dnech osm skladatelových dokončených oper.

Děj opery Braniboři v Čechách se odehrává rok po úmrtí krále Přemysla Otakara II., kdy do Čech vtrhl a zpustošil je markrabě Ota Braniborský. Český národ se tehdy sešikoval k odboji. Zároveň se operou vine i příběh milostný, jak je ostatně u Smetany vždy zvykem. Dílem chtěl Smetana povzbudit národní uvědomění Čechů a zároveň postavit českou operu na evropskou úroveň. Libreto vytvořil Karel Sabina. Dílo je hudebně brilantní, dodnes velmi oceňované a už ve své době převýšilo dosavadní tvorbu Smetanových současníků.

branibori-v-cechach-240207-i-kl-030-1024-1708349656.jpg
  • Luciano Mastro

Poslední inscenace v NDM vznikla v roce 2016, režíroval ji Jiří Nekvasil a hudebně dílo nastudoval Jakub Klecker. Oba připravují tuto verzi k obnovené premiéře s obměněným obsazením i dnes. „Smetanova první opera mě fascinuje již čtvrté desetiletí. Poprvé jsem ji důkladně poznal právě při posledním nastudování v Ostravě v roce 1980, kde jsem jako student gymnázia ztvárnil jednoho z Braniborů. Opera mne zaujala strhující energií, velkorysostí, a zároveň i paradoxy, které obsahuje – nevím, jestli cíleně od skladatele a libretisty, nebo náhodou. Nicméně se jedná o zajímavé a všeplatné stále aktuální sondy do nitra české povahy, s jistou dávkou ironie,“ říká režisér Jiří Nekvasil a pokračuje: „Tato opera je velké historické plátno, které se poprvé na jeviště dostalo po překonání všemožných zákulisních intrik až necelé tři roky po svém dokončení. Smetana dokázal, že česká operní tvorba je schopna postavit do pomyslné soutěže dílo, které je evropské rozměrem i formou uchopení, ale české tématem i originálním, v naší operní tvorbě dosud neslýchaným hudebním jazykem!

branibori-v-cechach-240208-ii-kl-026-2563-1708348915.jpg
  • sbor NDM

I když jsou Braniboři první skladatelovou operou, v kontextu české operní literatury má tento titul přední postavení. Smetana vypouští předehru a po krátkém dramatickém úvodu ihned vstupuje do děje. Průběh celého díla má jasnou formu, střídají se plochy zbožné, lyrické, bojovné i chorální,“ shrnul dirigent a autor hudebního nastudování Jakub Klecker už před 7 lety a dodal: „Je radost přinést na jeviště českou operu, kde má velkou úlohu sbor, který je navíc rozšířen na 60 zpěváků.

Braniboři v Čechách jsou známi masovými scénami lidu – tedy velkými sborovými scénami. Smetana jako by pomyslně do hlavní role obsadil „český lid“. Rozšířený sbor opery NDM vede Jurij Galatenko. Scénu vytvořil Petr Matásek, kostýmy Zuzana Bambušek Krejzková.

branibori-v-cechach-240217-i-hl-018-7644-1708338674.jpg
  • Veronika Rovná a Martin Bárta

Braniboři v Čechách zazní v novém obsazení: Michael Kubečka/David Szendiuch v roli Volframa Olbramoviče; Jiří Miroslav Procházka/Roman Vlkovič jako Oldřich Rokycanský; Martin Javorský jako Junoš; Jana Trausendmarka hrají a zpívají Martin Bárta nebo Pavel Divín; Jíru Luciano Mastro nebo Gianluca Zampieri, roli Ludiše nastudovaly Tamara Morozová a Veronika Rovná.

Foto: Martin Popelář

Podcast