Britské divadlo v českých kinech

Hvězda seriálu Hra o trůny jako Jindřich V.

Herec Kit Harington, jehož výkon září v seriálu Hra o trůny, se nově divákům představí také v titulní roli divadelního zpracování Shakespearova Jindřicha V. Novinku uznávaného londýnského divadla Donmar Warehouse promítnou česká kina ze záznamu a s českými titulky v rámci řady NT live v tomto pořadí: 8. června (Kino Aero, Bio Central), 14. 6. (Kino Scala) a 21. 6. (Kino Světozor).

Nová divadelní adaptace často uváděné Shakespearovy historické hry Jindřich V., podle níž vznikly už tři filmy, se nebojí anglického národního hrdinu představit jako autokrata odcizeného od lidí, jímž vládne. Představení režiséra Maxe Webstera, které zkoumá současný nacionalismus a povahu dnešních vládců, dominuje velkorysá scéna i výkon hvězdného Kita Haringtona v titulní roli. Pětatřicetiletý britský herec se proslavil rolí čestného Jona Snowa v seriálu Hra o trůny. Jeho Jindřich V. je však velmi odlišný, to v červnu poznají diváci v Praze, Brně a Hradci Králové.

Tak jako většina Angličanů, i Kit Harington vnímal Jindřicha V. jako hrdinu a také jako svou vysněnou roli, ostatně s jedním z jeho monologů se dostal na studia herectví. Skutečný Jindřich V. Plantagenet byl anglickým králem jen devět let na začátku 15. století, svými vítězstvími v tzv. Stoleté válce, a především sjednocením Anglie a Francie pod jednoho panovníka se ale výrazně zapsal do dějin. Jeho image pak o dvě století později dál vylepšil William Shakespeare se svou hrou.

Titul slavného anglického dramatika se však dá interpretovat různě a režisér Max Webster, jehož jevištní adaptace knihy Pí a jeho život letos vyhrála pět cen Olivier, se rozhodl pro kritičtější pojetí. „Jindřich se zdá jako naprosto cool postava, velmi silná a charismatická. Když se na něj ale podíváte znovu, dojde vám, že sice je silný a charismatický, ale taky jde o dost pochybného vůdce. Naše inscenace se proto ptá: Kdo Jindřich vlastně je a proč ho následujeme?“ uvedl Kit Harington v rozhovoru pro deník Guardian. Jeho král je i populistou. „Většinu toho, co dělá, dělá ze sobeckých důvodů, což podle mě platí i o jistých lídrech, které vládnou dnes. Jsou to služebníci své vlasti, nebo mají jen čistě politické ambice?“ ptá se Harington i celé moderní představení, které se v divadle Donmar hrálo letos od února do dubna.

Nabídku nových představení NT Live dále v červenci doplní aktuální hit West Endu Prima Facie, sólové představení hvězdy seriálu Na mušce či filmu Poslední souboj Jodie Comer. Ta si v nové hře australské dramatičky Suzie Miller zahrála mladou advokátkou, která si poprvé uvědomuje, jak se patriarchální pravidla právnického světa rozcházejí s etikou a morálkou. Její herecký debut na westendových prknech diváci i kritici hodnotí nadšeně. Inscenaci z divadla Harolda Pintera režíruje dlouholetý spolupracovník Stephena Daldryho Justin Martin.

Foto: Kit Harington © Donmar Warehouse / Aerofilms

Podcast