Budoucnost, která minula

Výstava o artefaktech pražského metra

V druhé polovině ledna se Pražané dočkali zajímavé „podzemní“ umělecké instalace, kterou si mohou prohlédnout při své procházce hlavním městem. Jejich kroky je ale musejí svést do vestibulu stanice metra Anděl. Výstava se jmenuje Minulá budoucnost a vznikla v rámci programu UMĚNÍ PRO MĚSTO, což je nová forma systematické podpory současného umění ve veřejném prostoru ze strany hlavního města Prahy.

Výstavu Adama Turečka: MINULÁ BUDOUCNOST / PREVIOUS FUTURE uvidí cestující pražského metra do konce roku 2022 ve vitríně vestibulu stanice Anděl ve směru ulice Na Knížecí. Nabízí dnes již historické fotografie a prostorové objekty z pražského metra, především z jeho částí vybudovaných do roku 1989. Tyto prvky připomínají různé záhadné artefakty z budoucnosti, z jiné dimenze nebo které zde zanechaly jiné civilizace. Je to budoucnost, na kterou si ještě pamatujeme. Budoucnost, která se nestihla uskutečnit. Budoucnost, která zestárla.

I dnes kolem mnohých keramických, skleněných i kamenných obkladů metra denně procházejí cestující během cesty do práce, do školy nebo domů a téměř nevnímají jejich estetický význam. V netradičním úhlu výstavy získávají tyto prvky nový rozměr a hodnotu díky asociativní vrstvě – výrazné grafické intervenci v lehké hravé ilustrativní lince. S orientací v čase a prostoru pomohou divákům doplněné popisky. Výstava v metru vznikla spolupráci Galerie hlavního města Prahy s Dopravním podnikem hlavního města Prahy v rámci programu Umění pro město.

Foto: Adam Tureček

Podcast