Mladí a ocenění: Lada Bočková a Xabier Anduaga se chystají na operní gala v Rudolfinu

Xabier Anduaga & Lada Bočková. Operní gala ve Dvořákově síni.

V pátek 8. dubna v 19:30 vystoupí ve Dvořákově síni pražského Rudolfina tenorista Xabier Anduaga a sopranistka Lada Bočková. Oba pěvce doprovodí klavírista Vincenzo Scalera.

Španělský tenorista Xabier Anduaga (*1995) zvítězil v červenci 2019 ve slavné soutěži Plácida Dominga Operalia a už v říjnu toho roku vystoupil na pozvání agentury Nachtigall Artists na koncertě v pražské Novoměstské radnici. Za sebou měl tehdy několik významných debutů v prestižních operních domech a na festivalech, jako jsou Rossiniho festival v Pesaru, Théâtre des Champs-Elysées v Paříži a Opéra National de Paris, Teatro Colón v Buenos Aires, Donizettiho festival v Bergamu ad. Na jaře 2022 bude debutovat v mnichovské Bavorské státní opeře (Edgardo, Lucia di Lammermoor) a v londýnské Covent Garden (Ernesto, Don Pasquale) a čeká ho mj. také role Almavivy (Lazebník sevillský) v Teatro di San Carlo v Neapoli a v Terme di Caracalla v Římě. V květnu 2021 Xabier získal prestižní hudební ocenění International Opera Awards v kategorii Mladý pěvec.

Stejně jako Xabier má i sopranistka Lada Bočková status vycházející hvězdy. Od sezony 2020/21 je členkou operního souboru Theater Bonn v Německu, kde v sezoně 2021/22 zpívá role jako Clorinda (Rossini: Popelka), Mařenka (Humperdinck: Jeníček a Mařenka), Laudine (Moritz Eggert: Iwein), Donna Anna (Mozart: Don Giovanni), Tebaldo (Verdi: Don Carlo) a připravuje role Zuzanky (Mozart: Figarova svatba), Oscara (Verdi: Maškarní ples) a Paminy (Mozart: Kouzelná flétna).

Oba mladí umělci nabídnou ty nejkrásnější árie árie ze slavných oper italského bel canta. Zazní např. hudba Gisupepe Vediho, Vincenza Belliniho, Gaetana Donizettiho či Jacquese Offenbacha.

foto: Sonka Skerik

Podcast