Český street art pod „Eiffelkou“. Proč ne?

Začal jako vedoucí galerie Nová síň, pokračoval výhrou v soutěži o vyhotovení loga Občanského Fóra a přes malbu Lennonovy zdi se mu podařilo dostat až do Paříže: Seznamte se s Pavlem Šťastným a jeho výstavou streetartových děl k předsednictví Rady Evropské unie.

Foto (mobilem) - Robin Suchánek_04.jpg

Pavel Šťastný je český výtvarník, designér a typograf. Specializuje se především na tvorbu log. Mezi jeho nejznámější výtvory patří například logo Občanského Fóra, Seznam.cz nebo sítě Datart. Výtvarně ztvárnil televizní pořad Banánové rybičky, desku kapely Mig 21 a v roce 2019 spolu s třiceti výtvarníky ze třiceti zemí maloval Lennonovu zeď. Stojí i za firmou Plechárna Design Factory, se kterou realizuje nejrůznější módní přehlídky a výstavy. Mimo svou uměleckou kariéru je i spoluzakladatelem Farmářských trhů na Kulaťáku.

Foto (mobilem) - Robin Suchánek_13.jpg

Jeho nejnovějším projektem je česká výstava streetartových děl v Paříži, vytvořená k půlročnímu předsednictví České republiky v Radě Evropské unie. Umělecký soubor několika maleb, který inicioval český velvyslanec ve francouzské metropoli Michel Fleischmann, nese název „Galerie Le Mur - Liberté et énergie“ a nachází se na plotě českého velvyslanectví na dohled od Eiffelovy věže.

Foto (mobilem) - Robin Suchánek_14.jpg

Na padesáti metrech najdete prezentaci malby mladých českých umělců - Lenky Brázdilové, Pavly Šťastné, Oskara Šťastného a studentů Školy a Akademie Michael. Část výstavy malovali v České republice. Zbylou část dotvořili až v samotné Paříži. Do expozice zakomponovali i světelné led efekty, které po setmění vytvářejí speciální atmosféru.

Foto (mobilem) - Robin Suchánek_07.jpg

Hlavním tématem výstavy je slogan českého předsednictví “Evropa jako úkol”. Ten sahá až k myšlenkám prezidenta Václava Havla, ke kterému má výtvarník Pavel Šťastný velmi blízko.

Foto (mobilem) - Robin Suchánek_09.jpg

Expozice je k vidění po celý srpen a také v září. Následně poputuje do dalších zemí Evropské unie - mj. do Lucemburska. Domů by se mohla dostat po skončení českého předsednictví.

Foto (mobilem) - Robin Suchánek_10.jpg

Tímto projektem ale práce Pavla Šťastného nekončí. Do konce období předsednictví České republiky v Radě Evropské unie má ještě v plánu vytvořit obraz na Lennonovu zeď v Praze spolu s dalšími výtvarníky ze sedmadvaceti zemí „sedmadvacítky“. A téma? “Svoboda a energie”.

Foto (mobilem) - Robin Suchánek_01.jpg

Připravila: Bronislava Grossová
Foto: Robin Suchánek

Podcast