Charismatický Maxwell Quartet uvede v rámci festivalu EuroArt Praha klasiku a skotský folk

Zazní i skladba Vize na moři Joeyho Roukense, která vznikla na objednávku Národního námořního muzea v Amsterdamu.

Pestrý program složený z děl Ludwiga van Beethovena, Josepha Haydna, holandského skladatele nejmladší generace Joeyho Roukense i skotská lidová hudba, na jejíž interpretaci se soubor zaměřuje, zazní v úterý 17. května na dalším koncertě festivalu EuroArt Praha v pražském Sále Martinů. Koncert začíná v půl osmé.

Maxwell Quartet tvoří tři hudebníci ze Skotska a jeden Angličan. Do Prahy přivezou charisma a smysl pro dobrodružství – přesně tak hodnotí jejich výkony i New York Times.

Colinovi, Georgeovi a Duncanovi zněla v uších odmalička tradiční lidová hudba Skotska, a poté, co navázali hudební přátelství s Elliottem, zformovali a vyvinuli společně svůj vlastní styl jako kvarteto. „Naší vášní je láska k objevování lidové hudby. Věříme, že „lidová“ hudba je kořenem, základem klasické hudby, a náš přístup si klade za cíl spojit tyto dva směry dohromady jedinečným, svobodným a smysluplným způsobem. Pro nás je každá melodie píseň, každý rytmus tanec,“ říkají o své cestě čtyři nerozluční přátelé.

Na program pražského koncertu vybrali pozdní Haydnův Smyčcový kvartet G dur op. 77 č. 1, vyznačující se konsolidovanou a vybroušenou formou a Beethovenův „Harfový“ kvartet Es dur op. 74, který je považovaný za Beethovenovou odpověď na napoleonskou okupaci Vídně a je i prozřením slavného skladatele z původně oslavného přístupu k samozvanému francouzskému Císaři.

Alternativou k tradičnímu repertoáru bude právě skotská lidová hudba, kterou soubor Maxwell Quartet hojně uvádí a skladba Vize na moři holandského skladatele Joeyho Roukense. Dílo vzniklo na objednávku Národního námořního muzea v Amsterdamu a otevírá před posluchače vysněnou plavbu na moři: na cestě se v průběhu skladby prezentují všechny druhy vzpomínek i holandská námořní minulost – zejména Zlatý věk holandského námořnictva.

Foto: Archív festivalu

Podcast