Chci, abys mi dal ihned na míse hlavu Jana Křtitele

V sobotu 17. června se v Janáčkově divadle odehraje poslední premiéra této sezony souboru opery Národního divadla Brno. Salome Richarda Strausse.

Salome se do Brna vrací po třiadvaceti letech. Tato opera rozbouřila hladinu operního žánru již při své světové premiéře. Expresivní, krátké a šokující, tak by se dalo ve stručnosti popsat dílo založené na stejnojmenné hře britského dramatika Oscara Wilda.

52957103941_8dc40634bf_o.jpg

Salome se v brněnském divadle dočká své čtvrté inscenace a jejím tvůrcem bude český režisér David Radok. Po inscenaci Brittenova Petera Grimese v sezoně 2021/22 se tak vrací spolu se svým týmem - šéfdirigentem Marko Ivanovićem, kostýmní výtvarnicí Zuzanou Ježkovou a nově Draganem Stojčevskim jako scénografem a Andreou Miltnerovou jako choreografkou k již páté režii pro brněnský operní soubor.

52957486075_e2cdc9195a_k.jpg

Příběh o půvabné Salome, nevlastní dceři krále Heroda, a její obsesivní lásce k prorokovi Jochanaanovi, inspirovaný Matoušovým evangeliem, skutečně vyvolal při premiéře pořádný skandál. Zároveň se dílo plné silné, dramatické hudby a bohatých orchestrálních barev stalo celosvětovou senzací a je jí právem dodnes. Chvíle, kdy Salome přináší Jochanaanovu hlavu na stříbrném tácu a líbá ji, stále náleží ke špičce desítky TOP operních hororů.

52957555623_22db9dd4ca_k.jpg

Dnes je nahota, krev, useknutá hlava, incest a tak dále v každé druhé hře,“ říká režisér David Radok. „V roce 1905 to tak určitě nebylo, a proto musíme najít adekvátní překlad toho, co působilo tehdy jako šok. Šok z lidského jednání, z toho kam až člověk může klesnout. Přijít pro dnešního diváka, který má v oblasti umění přístup ke všemu, s něčím, co na něj zapůsobí stejně silně. Myslím si, že tu jde o prolomení veškerých tabu. Když Salome svádí Jana Křtitele, není to kvůli tomu, že cítí nějakou erotickou touhu. Ona chce prostě prolomit tabu, jako kdyby chtěla svést papeže. Chce svést to, co je nedotknutelné, co je pro normálního člověka úplně mimo jakoukoliv představu,“ dodává režisér.

52957247429_76523e1a4c_o.jpg

Extrémně náročnou roli Salome sám skladatel popsal jako šestnáctiletou dívenku s hlasem Wagnerovy Isoldy. V Brně se jí ujme sopranistka Linda Ballová, kterou publikum zná např. jako Taťánu z Evžena Oněgina. Do Janáčkovy opery NdB se vrací Eva Urbanová tentokrát v roli Herodiady, Heroda ztvární Jaroslav Březina. Jako Jochanaan se představí německý barytonista Birger Radde. Spolu s nimi se diváci mohou těšit na členy brněnského souboru, např. Víta Noska v roli Narrabotha či Janu Hrochovou jako Páže.

Foto: Marek Olbrzymek

Podcast