Discoland zaznamenává vzpomínky pamětníků na slavný pražský klub i dobu

Reportérka Classic Praha Zuzana Filípková přináší informace o nové autorské inscenaci Divadla Na zábradí.

Stinné i peprné stránky 90.let odhaluje nová autorská inscenace Petra Erbese a Borise Jedináka „Discoland“ v Divadle Na zábradlí. Režiséři a scénáristé vytvořili na základě výpovědí skutečných pamětníků hru, která se opírá o slavný klub na Praze 8 zvaný Discoland Sylvie, i jeho majitele Ivana Jonáka. Kontroverzní postava podnikatele souzeného za objednání vraždy své manželky ve hře přímo nevystupuje. Její jméno se ale skloňuje poměrně často.

DNz-Discoland-Cisarova_Sidonova_Bockova-foto_KIVA.jpg

Na Jonáka vzpomínají postavy. Jde o formu rozhovoru na jevišti, kdy pamětníci prostřednictvím herců vyprávějí například o tom, jak byl majitel Discolandu Sylvie postřelený a další divoké historky z tamního podsvětí. Autorská dvojice Jedinák a Erbes chtěli v inscenaci ukázat i to, jak se jednotlivým pracovníkům ze známého libeňského klubu žije dnes, a jak je tato životní zkušenost ovlivnila.

DNz-Discoland-Cisarova-foto_KIVA.jpg

Ve hře se tak objevují postavy servírek, tanečnice nebo Jonákova kuchaře. Scéna a ni kostýmy jednoznačně neodkazují na devadesátá léta. Autoři se snažili vytvořit spíše prázdnější a univerzálnější prostor s určitými blýskavými atributy nočního klubu, ve kterém výpovědi dobře rezonují. V inscenaci hrají například Johana Matoušková, Petr Čtvrtníček nebo Jiří Vyorálek.

DNz-Discoland-Bockova_Ctvrtnicek-foto_KIVA.jpg

Více uslyšíte v reportáži z Divadla Na zábradlí, kde natáčela těsně před premiérou reportérka Zuzana Filípková.

Foto: KIVA

Podcast