Divadlo MA uvede v adventním čase hru podle pohádky O dvanácti měsíčkách

Představení nazvané "Zimní kouzlo" pro děti i dospělé bude mít obnovenou premiéru ve čtvrtek 24. listopadu na adrese Žitná 41.

Hru inspirovanou tradiční pohádkou O dvanácti měsíčkách, ovšem v humorném převyprávění, uvede v předvánočním období pražské Divadlo MA. Režisérka a ředitelka divadla Marianna Arzumanová vybrala pro své ztvárnění příběhu o Marušce, která je vyhnána zlou macechou do lesa, kde se setkává s dvanácti měsíčky, název Zimní kouzlo. Inscenace je určena dětem i dospělým a její obnovená premiéra se odehraje 24. listopadu od 19:00 na scéně Divadla MA na adrese Žitná 41.

"Na královský trůn usedlo dítě. Všichni se kvůli jeho přáním staví na hlavu, aby o ni náhodou nepřišli. Jsou Vánoce, venku mrzne, až praští. S vidinou zlaté odměny vyhání macecha s dcerou nebohou Marušku do lesa. Pro sněženky! Spící příroda je neúprosná a mrznoucí dívenku může zachránit jen kouzlo a zlaté srdce..." Tak začíná děj pohádky, který až na jevišti dovypráví učinkující: Tereza Slánská, Denisa Licková, Pavlína Kročová v alternaci s Eliškou Nezvalovou, Sára El Maghrabi, Štefan Radačovský, Jiří Valeš v alternaci s Pavlo Maykutem a Jaroslav Tůma.

MA_měsíčky3.jpg

Historie oblíbené pohádky O dvanácti měsíčkách sahá minimálně do časů vrcholného středověku: její fragment byl prvně zapsán již ve 14. století Bartolomějem z Chlumce, řečeným Klaretem, který příběh údajně používal jako kazatelské exemplum. Až o pět století později ji převyprávěla spisovatelka Božena Němcová.

MA_měsíčky.jpg

"Chtěla jsem v tak zlém období, kdy svět vypadá černobíle, darovat lidem trochu naděje a jistotu, že jaro opět přijde a vždy přinese lásku. Stačí věřit a chtít! A také jsem si moc přála, aby představení pro děti bavilo i dospělé. Všichni aktuálně potřebujeme pohádku," vysvětluje režisérka Marianna Arzumanová.

Kromě premiéry 24.11. v 19:00 nabídne Divadlo MA toto představení ještě ve dvou dalších adventních termínech, 8. a 13. prosince od 19:30.

Foto: Dimitri Goreloff

Podcast