Divadlo v Dlouhé opanuje festival pro děti

V pátek 12. dubna začíná již 26. ročník festivalu Dítě v Dlouhé. Letos nabízí jedenáct představení nejlepších českých a moravských divadel hrajících pro děti.

Festival zahájí rodinná plyšová gangsterka Divadla v Dlouhé Amberville. Následující víkend pak nabídne program pro celou rodinu: čtyři představení pro děti nejrůznějších věkových kategorií a také prohlídky zákulisí a divadelní jarmark. Hravým doplňkem letošního ročníku je rozšířená realita, v níž ožívají vybrané ilustrace Kačky Illnerové.

Většina letošních festivalových inscenací přináší divákovi klasiku v netradičním hávu, upravenou pro dnešní dobu. Tak tvůrci přistoupili ke známým postavám svázaným s vyprávěním příběhů pro děti a o dětech, jako jsou Karkulka, Babička, Kašpárek a další ikonické postavy českého divadla a literatury. Nechtěli svým divákům nabídnout jenom známé příběhy, ale podívat se na to, co v nich může oslovit dnešní dětské a mladé publikum.

V představeních pro děti si ale své najdou i jejich rodiče, nebo prostě dospělý doprovod malých diváků. V každém festivalovém představení je mu určena řada detailů a někdy i celá významová rovina. Každého tak osloví v nabízených představeních něco jiného a společně si o tom pak můžou popovídat a sdílet svůj jedinečný divadelní zážitek.

Od 12. do 17. dubna se postupně v Divadle v Dlouhé představí kromě zdejšího souboru také divadla z Hradce Králové, Plzně, Liberce, Českých Budějovoic, Brna a Kladna. Podrobné informace o jednotlivých festivalových titulech jsou uvedeny na webu festivalu.

Foto: Inscenace Naivního divadla Liberec Červený balónek (©Roman Dobeš)

Podcast