Do DOXu přijde mládí. V úterý tam zazní tvorba nastupující generace evropských skladatelů

Premiéry děl pětice autorů z pěti evropských zemí, kterými jsou Liisa Hirsch, Adrián Demoč, Ian Mikyska a Christian Ferlaino a María de Grandi Ruzafa, se v holešovickém kulturním centru odehrají 15. listopadu.

Koncert připravilo Ostravské centrum nové hudby, a stejně jako i předchozí pražské koncerty této instituce v Centru současného umění DOX tudíž nese přívlastek "Zásadní" - v tomto případě "Zásadní mládí". Všechny skladby zazní v podání mezinárodního orchestru ONO – Ostrava New Orchestra v čele s dirigentem Petrem Kotíkem. Jako sólisté vystoupí klarinetista Irvin Venyš (který byl nedávno na Classic Praha také hostem pořadu Hudba v miléniu) a perkusionista Martin Opršál.

Koncert má ambici zmapovat směry, kterými se ubírá současná tvorba, a nabídnout pohled do budoucnosti na poli vážné hudby. Nabízí premiéry děl mladých autorů z různých zemí Evropy, kteří však již slaví úspěchy i na mezinárodní scéně. Ve Španělsku žijící slovenský skladatel Adrian Demoč (1985) se - krom jiných ocenění - stal v roce 2019 také laureátem skladatelské soutěže České filharmonie. V DOXu od něj zazní jeho Popinavá hudba. Nejrůznější ceny posbírala také estonská skladatelka a performerka Liisa Hirsch (1984), která navíc pracovala na řadě hudebních, divadelních a filmových projektů. Hrát se bude její skladba pojmenovaná Canvas.

Liisa Hirsch_foto Harri Rospu.jfif

Liisa Hirsch (foto: Harri Rospu)

Ital Christian Ferlaino (1981) je saxofonista, improvizátor, skladatel a etnomuzikolog, který se kromě improvizace a jazzu věnuje i interpretaci hudby z oblasti střední Kalábrie na dudy. Do Prahy přiveze skladbu Synthetics 1 – Floating. Čech Ian Mikyska (1994), autor skladby Shan Shui, zase rád přesahuje i do nehudebních forem umění: tvoří instalace, videa, texty, performance, spolupracuje s divadelníky a výtvarnými umělci. Nejmladší umělkyní večera bude španělská skladatelka a houslistka María de Grandi Ruzafa (1998), jež je houslistkou Ostrava New Orchestra od jeho založení v roce 2017 a zároveň pracuje jako historička umění na volné noze a zvukařka. V Praze se vůbec poprvé představí jako skladatelka se skladbou Otesánek.

Ian Mikyska_foto archiv autora_m.jpg

Ian Mikyska (foto: archiv Iana Mikysky)

„Se všemi pěti skladateli jsem pracoval v rámci třítýdenního institutu a festivalu Ostravské dny, s mnohými více než jednou. Všichni jsou seriózní, soustředěni na kompozici, nikdo z nich se nesnaží udělat dojem a uspět vykalkulovaným způsobem podbízení se tomu, co se zrovna líbí. A to dává naději, že v jejich skladbách je něco víc než zvuk sám, že je to autentický projev tvůrců nové generace,“ řekl k programu koncertu skladatel, dirigent a umělecký ředitel Ostravského centra nové hudby Petr Kotík.

Koncert začíná 15. listopadu v 19:00.

Zdroj: tisková zpráva

Úvodní foto: Profimedia

Podcast