Do Smetanovy síně míří vítěz soutěže královny Alžběty v Bruselu

FOK chystá slavnostní zahájení sezóny pod taktovkou Tomáše Braunera s Lukášem Vondráčkem u klavíru .

Symfonický orchestr hl m. Prahy FOK zahájí 87. koncertní sezónu koncerty se světově uznávaným klavíristou Lukášem Vondráčkem. Zahajovací koncerty proběhnou 13. a 14. října 2021 od 19:30. Pod taktovkou šéfdirigenta Tomáše Braunera zazní Rachmaninovův Koncert pro klavír a orchestr č. 3 a Stravinského Pták Ohnivák ve své původní, plné verzi. V

Program vsadil na dva opravdu silné ruské skladatele. V první části zazní Koncert pro klavír a orchestr č. 3 Sergeje Rachmaninova, který s orchestrem zahraje klavírní virtuóz Lukáš Vondráček. Ten je s tímto pozdně romantickým skladatelem spjat skoro až neodmyslitelně. Proto se uvedení jeho třetího klavírního koncertu, který se řadí se k technický nejnáročnějším, nemohl ujmout nikdo jiný. Jeho osobitá hra plná emocí ve spojení s orchestrem pod vedením šéfdirigenta Tomáše Braunera posluchači připraví zcela jedinečný hudební zážitek.

V druhé části večera se od romantismu přesuneme k žánrově rozmanitému Igoru Stravinskému. Zazní jeho Pták Ohnivák, a to v původní verzi, nikoli v pozdějším zpracování do suit, které se uvádí většinou.

„Zahajovací koncerty 87. sezóny jsou pro nás letos příslibem naděje, že se svět vrací do normálu. V minulém roce jsme sezónu zahajovacím koncertem začali a následně kvůli světové pandemii hned také ukončili. Tento nešťastný čas jsme se snažili využít, jak to šlo, tedy především k nahrávání. Tak vznikl projekt Rachmaninovových koncertů s Lukášem Vondráčkem, který tímto koncertem pomyslně završíme. Dá se tak říci, že pro nás pandemie přinesla alespoň něco dobrého, a nemůžeme se dočkat, až tento koncert, který je vyvrcholením roční spolupráce, uslyšíte ve Smetanově síni naživo!“ řekl ke koncertu šéfdirigent Tomáš Brauner.

IG_1080x1080_orchestralni_koncerty_7.jpg

Foto: Archív FOK (Petra Hajská)

Podcast