Dobrou chuť od Podkrkonošského symfonického orchestru

Po Čtenářském deníku s hercem Petrem Stachem a Předpovědi počasí s meteoroložkou Alenou Zárybnickou přichází Podkrkonošský symfonický orchestr s dalším neotřelým počinem – spolu s komikem Petrem Vydrou popřeje divákům „Dobrou chuť“ v propracovaném celovečerním pořadu stojícím na pomezí klasického koncertu symfonického orchestru a klubového vystoupení stand-up komika. To vše na téma jídla a pití.

IMG_0439.jpg

Že se klasická hudba nemusí omezovat výhradně na osvědčené titulky české i světové hudební literatury dokazuje neotřelý minicyklus koncertů Podkrkonošského symfonického orchestru, který - ač se nejedná o profesionální těleso - pro své příznivce a milovníky nejen klasické hudby pravidelně připravuje zajímavé dramaturgické večery. V jejich programech tak najdeme vedle symfonické hudby 19. a 20. století i hudbu filmovou a muzikálovou, či tematicky laděné programy. K nim patří i čtyři večery na přelomu května a června, v jejichž rámci zazní skladby spojené s jídlem, pitím a gastronomií vůbec.

1.jpg

Sami pořadatelé ke svému programu uvádějí:

Celovečerní menu bude nabité řadou originálních hudebních i nehudebních překvapení. Takových, které nelze dopředu prozradit bez toho, aby byli diváci ochuzeni o polovinu zážitku, který skutečně zdaleka nebude „jen“ o hudbě a průvodním slovu. Kdybychom ale měli naznačit alespoň přibližně, co se bude hrát - je jasné, že v žádném programu o jídle nemůže chybět Smetana. Ale víte, co má společného Bedřich Smetana s pivem? Nebo tušili jste, že podle jedné z nejslavnějších světových oper byl pojmenován recept na těstoviny? To a mnoho dalšího se na koncertu dozvíte. Ostatně hudebně se bude podávat i čaj, perník nebo šampaňské – mnohdy nezvyklým způsobem a na nezvyklé nástroje.

Orchestr zahraje nejen notoricky známé skladby typické klasické hudby, které Petr Vydra uvede v nečekaných souvislostech, ale na programu budou i poměrně překvapivé skladby jako například zhudebněný recept kuchařky M. D. Rettigové, který za doprovodu orchestru přednese sopranistka a turnovská rodačka Kristýna Poláková. Chybět nebude ani filmová hudba jako například z filmu Adéla ještě nevečeřela. Vůbec poprvé bude také návštěvníkům koncertu umožněno dívat se během provedení několika skladeb do partitury společně s dirigentem a hudebníky díky tzv. grafickým partiturám, které budou součástí koncertních brožur.

2.07.2022_Festivalové zahrady-142.jpg

Koncerty se konají v sobotu 20. května v Turnově, v pátek 26. května v Liberci, ve čtvrtek 1. června v Mladé Boleslavi a v sobotu 3. června v Semilech. Odkaz na předprodej vstupenek naleznete na https://pso.ic.cz/koncerty/

plakat-dobrou-chut-SPOLECNY-001.png

Zdroj: TZ
Úvodní a ilustrační foto: Podkrkonošský SO na koncertě v Litomyšli 2022 (©archiv orchestru)

Podcast