Dokořán pro hudební divadlo 2022

Brněnský festival představil i vítěze cen magazínu Muzical-opereta

Po tříleté pauze se na prkna Městského divadla Brno vrátila mimořádná ozdoba konce divadelní sezóny – festival Dokořán pro hudební divadlo 2022. S ním je spojené i tradiční vyhlášení výsledků letos již pátého ročníku Cen magazínu Musical-opereta. Právě tímto slavnostním aktem byl v pátek 10. června 2022 před úvodním představením festivalu, kterým se stala hudební komedie hostícího Městského divadla Brno My Fair Lady (ze Zelňáku), zahájen celý festival, jenž Městské divadlo Brno pořádá ve dnech 10.–14. června 2022.

Festival Dokořán pro hudební divadlo nabízí průřez tím nejzajímavějším, co se odehrává v oblasti hudebního divadla na českých i zahraničních jevištích. Na letošní ročník festivalu přijelo představit divákům své inscenace šest tuzemských a dva zahraniční divadelní soubory. V nabitém programu je na výběr z rozličných hudebních a pohybových představení nebo koncertů.

Městské divadlo Brno potěšilo diváky svou inscenací My Fair Lady (ze Zelňáku), Divadlo Petra Bezruče z Ostravy přivezlo do Brna příběh složený ze střípků života Věry Špinarové s jejími známými písněmi, Slovinsko zastupuje na festivalu Divadlo Koper s muzikálovou komedií o třech sestrách a jedné kapele Trio, Městská divadla pražská se pochlubí muzikálem o smutku i naději plný hitů Davida Bowieho Lazarus, Studio Dva pobaví diváky podivuhodnými dobrodružstvími kultovní rodinky Smolíkovi, Divadlo J. K. Tyla v Plzni zastupuje crazy muzikál z časů Williama Shakespeara Něco shnilého!, Z Hradce Králové dorazilo Divadlo Drak s divadelní road movie pro diváky od 13 let o cestě, která je cílem s názvem Cesta, hudební životopis Karola Duchoně Zem pamätá přivezlo Slovenské komorné divadlo Martin, s hudebně-taneční groteskou Pingls aneb Hot Café Revue pak pobaví hudebně divadelní nadšence soubor Lindo hop! a Originální pražský synkopický orchestr.

V rámci festivalu byly také vyhlášeny Ceny magazínu Musical-opereta, jež tentokrát vzešli z hodnocení let 2020–2021. O vítězích rozhodovala odborná porota složená z hudebních a divadelních publicistů napříč celou republikou, mezi nimiž nechyběli zástupci z tištěných novin ani v uvozovkách z „konkurenčních“ webových portálů zaměřených na divadlo, a to z Prahy, Plzně, Brna i Ostravy, aby byly výsledky co nejobjektivnější.

Jako Nejoblíbenější inscenace byl vyhlášen muzikál Grand Hotel režiséra Stanislava Slováka, samotnou cenu pak převzala překladatelka tohoto elegantně excentrického muzikálu Zuzana Čtveráčková. Nejoblíbenější herečkou zvolili kritici Hanu Fialovou a v kategorii Nejoblíbenější herec zvítězil Oldřich Smysl, který tak jasně potvrdil, že dělat divadlo má smysl! Výroční cenu Bard hudebního divadla převzal dvorní hudební skladatel a dirigent Městského divadla Brno, brněnský Lloyd Webber, Karel Cón, který následně po převzetí ceny rovnou usedl k orchestru za klávesy, aby oddirigoval úvodní festivalové představení My Fair Lady (ze Zelňáku). A letos vůbec poprvé byla vyhlášena a udělena i Cena ve speciální páté kategorii, v níž samotná redakční rada Musical-opereta ocenila za Mimořádný inscenační počin hudebního divadla inscenaci ostravského Divadla Petra Bezruče Špinarka, za niž ocenění převzal její autor a režisér Tomáš Dianiška.

Foto: Profimedia (Divadlo Petra Bezruče, Ostrava, inscenace Špinarka)

Podcast