Doušovy Lamentace k poctě Mikuláše Medka

Kvarteto Apollon zahraje díla Bohuslava Martinů, Antonína Dvořáka a Eduarda Douši.

V úterý 15. února zazní v rámci festivalu EuroArt Praha v podání Kvarteta Apollon první číslovaný kvartet Bohuslava Martinů tzv. „Francouzský“, jednovětý kvartet Eduarda Douši s podtitulem Lamentationes, věnovaný památce Mikuláše Medka a desátý kvartet Antonína Dvořáka zvaný „Slovanský“. Koncert se koná v Sále Martinů na Malé Straně.

Formát smyčcového kvarteta provázel Bohuslava Martinů celým životem. Na vůbec první dochovanou skladbu, kterou mimochodem složil v osmi letech – smyčcový kvartet Tři jezdci – navázal Martinů tzv. „nultým kvartetem“ Es dur, H 103. Toto dílo má zajímavou souvislost s prvním číslovaným kvartetem, dnes všeobecně známým jako „Francouzský“, kterou poodkrývá violoncellista Kvarteta Apollon Pavel Verner: „Kvartet nás oslovil především svou barevností, je v něm znát zřetelný vliv francouzských skladatelů Ravela a Debussyho. Podle nejnovějších výzkumů se též zjistilo, že poslední věta 1. kvartetu figurující ve vydání, které je všeobecně k dispozici, náleží spíše k tzv. nultému kvartetu. Dílo tak budeme hrát podle doporučení jako třívěté.“

V první polovině koncertu zazní též jednovětý Smyčcový kvartet „Lamentationes“ Eduarda Douši, který v podtitulu nese dedikaci „památce Mikuláše Medka“, jehož výtvarné dílo skladatele vždy velice zajímalo. Kompozici původně premiérovalo Panochovo kvarteto, revidované verze se v roce 2004 ujalo právě Kvarteto Apollon. “Doušova hudba má hluboký obsah a dokáže hráče i posluchače strhnout. Nadto nás se skladatelem pojí i vřelé přátelské pouto“, dodává Verner s tím, že soubor dílo často a rád uvádí.

Druhou polovinu koncertu naplní Smyčcový kvartet Es dur č. 10 Antonína Dvořáka psaný ve „slovanském duchu“. Kvarteto vybralo tento titul záměrně jako protipól velmi často uváděného Amerického kvartetu. Jde o vroucí dílo plné štěstí, životní pohody a radosti.

Foto: hudební agentura EuroArt Music Agency

Podcast