Fantazie mého života. Koncert Ivana Ženatého

Houslista Ivan Ženatý zahraje na odloženém koncertě MHF České doteky hudby. Letošní ročník přinese i další jedinečné hudební zážitky.

Mezinárodní hudební festival České doteky hudby připravil po dvou letech - doufejme posledních pandemických komplikací - hudební program 24. ročníku s podtitulem „V národním tónu“. S ohledem na nedávnou komplikovanou dobu je festival rozdělen do letní a zimní části.

Z přeložených akcí minulého ročníku pořadatelé svou zejména na jubilejní večer virtuóza Ivana Ženatého ve Smetanově síni nazvaný „Fantazie mého života“. Jedinečné bude i „Klarinetové soirée - vídeňští klasikové“ v Klášteře sv. Anežky České s mimořádnými švýcarskými umělci - klarinetistou Wenzelem Grundem a dirigentem Claudem Villaretem, kde mimo jiné zazní skvostná Mozartova Symfonie č. 33 B dur, kterou skladatel napsal po nečekaném odchodu své matky.

V programové nabídce koncertů letos posluchači najdou velká zásadní symfonická, koncertantní i komorní díla Antonína Dvořáka, Wolfganga Amadea Mozarta, Ludwiga van Beethovena, Maurice Ravela, Felixe Mendelssohna-Barthodlyho, Josefa Suka, Bedřicha Smetany a dalších světových skladatelů. Jejich skladby zazní v podání skvělých sólistů a orchestrů z Česka i zahraničí.

Z velkých symfonických programů zaujme posluchače jistě celá řada „národních“ kompozic zemí Visegradské čtyřky. Maďarská hudba je reprezentovaná Ferencem Lisztem a jeho symfonickou básní Hungaria, Obrazy z Maďarska Bély Bartóka nebo jeho virtuózním Violovým koncertem. Početně jsou zastoupeni i renomovaní současní čeští autoři - S. Bodorová, J. Teml, I. Medek, M. Štědroň, P. Graham, O. Mácha, I. Kurz ad. Z polské hudby zazní opravdové národní poklady z tvorby Wojciecha Kilara - Orawa, Henryka Góreckého - Staropolská hudba či Pendereckého Probuzení Jakuba. Slovenskou národní hudbu připomene provedení Baladické suity Eugena Suchoně a velmi populární dílo Alexandra Moyzese Jánošíkovi chlapci. V tzv. crossoveru sérii se objeví hudební skupina GaRe s Gabrielou Vermelho, volně se vydávající po stopách slavné kabaretní dvojice Kurt Weill – Bertolt Brecht a koncert „Obrovský slunce“ rockových umělců Michala Pavlíčka a Moniky Načevy.

Foto: Archív festivalu

Podcast