Festival nejen pro děti

Dítě v Dlouhé začne už o víkendu

V Divadle v Dlouhé proběhne od 9. dubna do 13. dubna již 24. ročník festivalu pro děti a jejich dospělé Dítě v Dlouhé. Po dvou letech se bude festival konat opět naživo a nabídne program pro děti od dvou let přes školáky prvního stupně ZŠ až po prepubertální kategorii 12+. Nabídka přehlídky je samozřejmě určena také pro dospělé diváky, a to nejen pro ty, kteří přijdou s dětmi, ale pro všechny, které zajímá tvorba mimopražských profesionálních divadel pro dětské a mladé publikum.

Festival začne tentokrát o víkendu, kdy obě dopoledne budou patřit těm úplně nejmenším a nejmladším divákům už od dvou a tří let. V inscenaci Prostě žába se s Janou Vyšohlídovou (Divadlo U staré herečky) podívají do rybníka mezi pulce, žáby a další vodní i suchozemské tvory, s Naivním divadlem Liberec se zase projedou mašinkou při vyprávění o pejscích a vlacích Šššš. Šššš. Hůůů. Haf! Obě inscenace pro nejmenší se už s velkým úspěchem a ohlasem zúčastnily řady festivalů.

Víkendová odpoledne pak budou otevřena dětem o něco větším, respektive celým rodinám, protože jak Jenovéfa/Johanes doktor Faust plzeňského Divadla Alfa, tak Do hajan! královéhradeckého DRAKu patří k těm vzácným a kýženým inscenacím, na nichž se pobaví jak ti, jimž jsou primárně určeny, tak jejich starší sourozenci, rodiče či prarodiče a ještě si o svém zážitku mohou dlouho vyprávět.

Sobotu a neděli tradičně naplní také doprovodný program. V sobotu 9. dubna to budou prohlídky zákulisí od 16:00, 16:15 a 16:30 ve skupinách po patnácti osobách, a to pouze pro diváky představení Jenovéfa/Johanes doktor Faust.

V neděli 10. dubna ve 13:00 a 14:00 budou vždy pro maximálně deset dětí od šesti let probíhat workshopy s Terezou Bartůňkovou (ilustrátorkou letošního ročníku) s názvem Dítě v masce. V neděli odpoledne čeká na návštěvníky festivalu také divadelní jarmark.

I nabídka na všední dny myslí na všechny věkové kategorie diváků. Prvňáci či dokonce předškoláci se budou moci přímo zapojit do dění na jevišti v inscenaci kladenského Lampionu podle knihy Petra Síse Komodo. Pro děti od devíti či od dvanácti let výše zahrají dvě brněnská divadla: pro ty mladší uvede Polárka jevištní verzi známého románu Julese Verna Dva roky prázdnin a pro ty starší pak Radost vlastní variaci na nejznámější Shakespearovu tragédii Hamlet on the Road. Závěr festivalu bude patřit Činohernímu studiu Ústí nad Labem s jeho autorským příspěvkem k ikonografii Rychlých šípů, respektive jejich „temné“ protiváze Bratrstvu kočičí pracky.

Hlavním výtvarným prvkem všech tištěných i elektronických materiálů letošního festivalu je maska. V pojetí Terezy Bartůňkové maska velmi fantaskní, většinou hravá, ale někdy i trochu děsivá. Díky spolupráci s Michalem Poustkou pak tyto maskované postavičky ožívají v rozšířené virtuální realitě, stačí načíst mobilem QR kód na kterékoliv festivalové tiskovině.

Foto: Profimedia (inscenace Divadla Alfa)

Podcast