FOK zahraje Fantastickou symfonii s Eugene Tziganem

Oblíbenou Fantastickou symfonii Hectora Berlioze zahraje Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pod taktovou dirigenta Eugene Tzigana 4. a 5. října v Obecním domě. Úvod večera bude patřit dvěma ženám-skladatelkám, a sice Vítězslavě Kaprálové a polské autorce Grażyně Bacewicz. Sólistou koncertu bude skvělý francouzský klavírista Lucas Debargue.

- Eugene Tzigane_foto Petr Dyrc OK.jpg
  • Eugene Tzigane (©Petr Dyrc)

„Berliozovu Fantastickou symfonii interpretuji ultraromanticky. Vycházím přitom z novoněmecké kompoziční školy. Mé pojetí je mnohem dramatičtější, emocionálně extrémnější a nepředvídatelné,“ uvedl Eugene Tzigane. Tento špičkový dirigent s japonsko-americkými kořeny se s Pražskými symfoniky poprvé potkal na abonentním koncertě v únoru 2022. V minulé sezóně s orchestrem absolvoval úspěšný zájezd do Německa taktéž s romantickým repertoárem.

Lucas-Debargue©2017__Xiomara_Bender_06.jpg
  • Lucas Debargue (©Xiomara Bende)

Lucas Debargue je mladý francouzský klavírista s netradičním životním příběhem. Na klavír začal hrát až ve svých deseti letech, vystudoval literaturu a filozofii a na profesionální hudební dráhu se dal až poté. Hned ve třiadvaceti však zvítězil v prestižní mezinárodní soutěži P. I. Čajkovského. Start jeho kariéry byl doslova raketový, již má za sebou koncerty ve všech světových prestižních sálech, jako je Berlínská filharmonie, Concertgebouw Amsterdam, Konzerthaus ve Vídni, Théâtre des Champs Elysées či Filharmonie v Paříži, Wigmore Hall v Londýně, Suntory Hall v Tokiu i Carnegie Hall v New Yorku.

S Pražskými symfoniky Lucas Debargue zahraje Klavírní koncert polské skladatelky Grażyny Bacewicz. „Dílo Grażyny Bacewicz zahrnuje mnoho různých kompozičních stylů. Tento koncert je značně inspirovaný polskou lidovou hudbou. Můžete v něm rozeznat tradiční melodie a rytmy, ale co se týče harmonické stránky, je to velice subtilní dílo. V harmonii je zřetelná inspirace francouzskou hudbou – mám na mysli Debussyho a Ravela, ale také jsou tam přítomny agresivnější souzvuky, které používal například Bartók,“ přibližuje dílo Lucas Debargue.

Od Vítězslavy Kaprálové zazní na úvod koncertu skladba Suita rustica, která je taktéž inspirovaná lidovou hudbou, pochopitelně tou českou. Pozorný posluchač v ní jistě rozezná melodie známých lidových písní.

Před koncertem 5. října 2023 se od 18:15 koná setkání s umělci.

Eugene Tzigane a FOK__(c) Petr Dyrc OK.jpg
  • Eugene Tzigane a FOK (©Petr Dyrc)

Slovo dramaturga Martina Rudovského

„Jak víme, náhody neexistují. Jako když vynikající dirigent Eugene Tzigane zaskočil za nemocného dirigenta v únoru 2022: zkrátka se měl s orchestrem FOK potkat. A hned se začalo plánovat znovushledání, které připadá na říjen 2023. Tentokrát s Tziganovým jasně čitelným rukopisem, kterému vévodí Fantastická symfonie Hectora Berlioze, klíčová symfonie 19. století prostoupená ženskou energií. Což samozřejmě platí i pro díla Vítězslavy Kaprálové a Grażyny Bacewicz. Co se však nemění, s maestrem Tziganem vystoupí opět klavírista, opět výtečný: Francouz Lucas Debargue, ověnčen vavříny a nádhernými nahrávkami.“

Zdroj: TZ
Úvodní foto: Eugene Tzigane a FOK (©Petr Dyrc)

Podcast