Gala koncert pro arcibiskupství: Oslava 680 let od povýšení Arcibiskupství pražského

V rámci hudebního projektu oslavujícího 680 let od povýšení Arcibiskupství pražského se 28. dubna 2024 ve Španělském sále Pražského hradu uskuteční Gala koncert pro arcibiskupství. Tento slavnostní večer přináší unikátní interpretaci děl Antonia Caldary a Georga Friedricha Händela. Hlavními hvězdami koncertu jsou sólista Metropolitní opery Adam Plachetka a evropská vycházející hvězda, kontratenor Franko Klisović. Koncert pořádají Hudební festival Znojmo a Český královský institut.

Projekt je součástí dlouhodobého konceptu „Výročí korunovace“, který přináší posluchačům unikátní hudební díla spojená se zásadními osobnostmi či okamžiky české historie a kultury. Gala koncert pro arcibiskupství vznikl s cílem oslavit právě takový výjimečný okamžik - povýšení pražského arcibiskupství.

"Povýšení pražského biskupství na arcibiskupství v roce 1344 bylo v našich dějinách významným počinem, ve kterém šlo jednoznačně o posílení postavení suverenity českého království v tehdejší Evropě. Bylo to mimo jiné na základě cílené mezinárodní politiky vedené tehdy ještě markrabětem Karlem, o tři roky později už korunovaným českým králem a později i římským císařem Karlem IV. Rádi bychom tento významný okamžik připomenuli široké veřejnosti, a právě proto se Český královský institut stal hrdým hostitelem této jedinečné kulturní události," říká JUDr. Zdeněk Prázdný, ředitel Českého královského institutu.

CzechEnsembleBaroque-RomanVálek.jpg
  • Czech Baroque Ensemble, Roman Válek (©archiv Hudba Znojmo)

V první části koncertu bude v obnovené české premiéře představena Caldarova Missa Sanctificationis Sancti Joannis Nepomuceni. Antonio Caldara složil tuto oslavnou mši ke svatořečení sv. Jana Nepomuckého, který byl kanovníkem pražského arcibiskupství. Mše vznikla v 18. století z iniciativy pražských Křížovníků s červenou hvězdou pro katedrálu Svatého Vita v Praze. Celé dílo je nově notově zpracováno, noty budou vydány nakladatelstvím Bärenreiter.

„Jsem hrdý, že po loňském úspěšném uvedení Harmonie planet můžeme k oslavám Arcibiskupství pražského přispět dalším krásným hudebním zážitkem, kterým bezesporu bude obnovená premiéra Caldarovy mše. Výběr této mše, jejíž noty prošly odbornou kritickou edicí, není náhodný - Jan Nepomucký sloužil jako generální vikář pražského arcibiskupství,“ říká Jiří Ludvík, ředitel festivalu Hudba Znojmo.

V druhé části večera bude představeno dílo Dettingen Te Deum Georga Friedricha Händela, vytvořené jako oslavná kantáta k vítězství Angličanů nad Francouzi v roce 1743. Obě díla budou provedena pod taktovkou dirigenta Romana Válka, který povede vynikající interpretační aparát Czech Baroque Ensemble.

Klisovic.JPG
  • Franko Klisovic (©archiv Hudba Znojmo)

Sólisté večera zahrnují vynikající hudebníky, mezi nimiž nechybí Romana Kružíková, Ondřej Holub, Jiří Miroslav Procházka, Franko Klisovic a basbaryton Adam Plachetka.

“Gala koncert arcibiskupství na Pražském hradě je významnou kulturní událostí nejen pro naši městskou část, ale pro celou Prahu. Jsem hrdá, že můžeme být součástí projektu, který spojuje historii, kulturu a vynikající hudbu. Toto výročí je příležitostí nejen k poctě významného milníku našeho arcibiskupství, ale také k připomenutí bohatého duchovního a kulturního dědictví našeho města,“ říká Terezie Radoměřská, starostka Prahy 1.

Tento hudebně barokní večer nebude pro jeho návštěvníky pouze hudebním vystoupením, ale představuje také vzácnou příležitost pro milovníky historie, kultury a hudby prožít krásný umělecký zážitek spojený s významným výročím.

Zdroj: TZ
Úvodní foto: Adam Plachetka (©archiv Hudba Znojmo)

Podcast