Housle, housle, housle

Dvoranu Národního muzea okrášlí houslařské umění

V historické budově Národního muzea v Praze otevřou 26. května novou výstavu, díky níž budou moci návštěvníci nahlédnout do bohaté historie houslového umění. Nese název Pro čtyři struny a dvoranu Národního muzea bude zdobit až do konce srpna.

Housle. Co je všechno zapotřebí, než zazní jejich krásné tóny? Mistr houslař je musí vyrobit a hudební skladatelé pro ně napsat koncertní melodie. Pak je třeba najít trpělivé učitele a talentované, ale zároveň pilné žáky. Až poté přicházíme na řadu my – nadšení posluchači. Z hudebních fanoušků se pak mnohdy stávají sběratelé, ty největší skvosty však ukrýváme v Národním muzeu – Českém muzeu hudby.

Ochutnávku bohaté historie českého houslového umění lze nyní nalézt i ve dvoraně Historické budovy Národního muzea. Houslový virtuóz potřebuje dokonalý nástroj. Že jde o stradivárky, poznáte podle osvědčení pravosti a jejich detaily si prohlédnete na fotografiích. V Národním muzeu nahlédnou návštěvníci výstavy do houslařské dílny, připomenou si věhlas české houslové školy a její virtuózní žáky.

Oblíbený strunný nástroj hrál důležitou roli v dílech mnoha skladatelů. O skvostné houslové skladby znějící na koncertních pódiích se postarali i slavní čeští skladatelé. Jednou z nejznámějších melodií je Dvořákova Humoreska upravená pro housle, Smetana do svého Smyčcového kvarteta otiskl svůj život, Janáček a Martinů zase do houslových skladeb vepsali své emoce a pocity.

Foto: Profimedia

Podcast