Hra „Ještě chvilku“ bude mít tento týden premiéru ve Stavovském divadle. Je určena zejména prarodičům a jejich vnoučatům

Na objednávku Činohry Národního divadla vznikla nová hra oceňované polské dramatičky Marie Wojtyszko, která se specializuje na divadlo pro děti mládež. Samotná budova Stavovského divadla, kde bude mít představení tento týden premiéru, v něm hraje klíčovou úlohu.

Ve čtvrtek 22. února a pátek 23. února od 19 hodin bude mít ve Stavovském divadle světové premiéry nová hra Ještě chvilku. Autorkou tohoto rodinného titulu, určeného zejména (ale nejen) prarodičům a jejich vnoučatům, je Maria Wojtyszko, která hru napsala na objednávku Činohry Národního divadla.

Podrobnosti prozrazuje režisérka představení Anna Klimešová:

Děj hry je spojen přímo s prostorem Stavovského divadla. Dvě sestry ― starší dámy z malého města Věra a Květa, přicházejí do tohoto divadla poprvé v životě na představení Rusalky. Nakonec se ukáže, že do divadla je přivolalo něco mnohem silnějšího než Dvořákova opera.

1707732181-jeste-chvilku-oblekana-zkouska_foto-petr-neubert-2.webp

  • Veronika Lazorčáková, Saša Rašilov, Pavel Neškudla (©Petr Neubert)

Kromě obou hrdinek a jejich imaginace v představení hraje hlavní roli i samotné Stavovské divadlo a zákulisí tohoto historického prostoru. Hra se skládá z jednotlivých fragmentů inscenací, které se zde kdysi hrály, ať už je to Mozartova opera Don Giovanni a postava děsivého Komtura, či Čapkovo drama R.U.R.

„Pro mě je Ještě chvilku o tom, jak zpracovat, když nás v životě někdo důležitý opustil, a o procesu odpouštění. Ukazuje trauma, které vzniklo v dětství, ale odráží se až do dospělosti a ovlivňuje nás dál po celý život. Promítá se do našeho chování, reakcí na lidi... Ale odehrává se ve snovém prostředí, které je plné fantazie. Díky tomu se můžou nejen postavy, ale i my sami podívat dovnitř k sobě, do svého nitra,“ uvedla režisérka představení Anna Klimešová.

1702642252-anna-klimesova_foto-petr-neubert.jpg
  • Anna Klimešová (©Petr Neubert)

Představení je hereckou příležitostí pro Johannu Tesařovou a Janu Preissovou, které v něm ztvárňují ústřední dvojici Věry a Květy. Zároveň se zde nejstarší generace členů Činohry ND setká s tou nejmladší v podobě končících studentů DAMU, kteří zde ztvární sbor. Mezigenerační obsazení odráží i téma samotné hry.

1707732211-jeste-chvilku-oblekana-zkouska_foto-petr-neubert-6.webp
  • Jana Preissová a Johanna Tesařová (©Petr Neubert)

Maria Wojtyszko získala za své hry řadu ocenění a prestižních nominací. Od roku 2012 je dramaturgyní Vratislavského loutkového divadla, kde se věnuje propagaci současné polské dramatiky a zkoumá, jak oslovit mladého diváka. Ve svých dílech pro děti a mládež se nebojí těžkých témat a dokáže vytvořit příběhy, které k mladým divákům promlouvají a neschovávají se za zjednodušující vysvětlení.

02_MariaWojtyszko_fot_J_Krofta.jpg
  • Maria Wojtyszko (©Josef Krofta)

Zdroj: TZ

Úvodní foto (zleva): Johanna Tesařová, Jana Preissová, Marie Poulová (©Petr Neubert)

Podcast