J. A. Komenský – život a dílo

Nový dokument o Komenském vypráví o jeho víře, lásce a naději.

Česká televize připravila nový dokument o "učiteli národů" Janu Amosi Komenském.

Komenský byl jedním z největších českých myslitelů, filozofů a spisovatelů. Loni uplynulo 350 let od jeho úmrtí a letos 28. března 429 let od jeho narození. Tento den je i Dnem učitelů. K loňskému výročí vznikla kniha S Komenským do komiksu i stejnojmenná putovní výstava, která je nyní v Kopřivnici. Literární odkaz Komenského je obsáhlý a různorodý. Psal latinsky i bohatou a působivou češtinou. Tvořil spisy encyklopedické a jeho ideálem byla takzvaná Všenáprava věcí lidských, vycházející ze všech poznatků tehdejšího vědění. Mezi jeho nejznámější díla patří Dveře jazyků dokořán, Orbis pictus či Labyrint světa a ráj srdce.

Režisér Lubor Hlavsa přibližuje ve svém dokumentu J. A. Komenský – život a dílo osudy tohoto významného Čecha jako pedagoga, filozofa, teologa, literáta a historika. Film vychází z téže autorské dílny, ve které vzniklo loňské dokudrama Jako letní sníh, v němž titulní roli ztvárnili syn a otec David a Alois Švehlíkovi, ovšem věnuje se více Komenského myšlenkám a dílu. Na obrazovkách České televize se nový dokument objeví 30. března.

Dokument natáčeli tvůrci v České republice, Polsku, ve Švédsku a vedle řady českých odborníků na život a dílo Jana Amose Komenského se v něm objeví také švédská komenioložka s českými kořeny Blanka Karlssonová a ředitelka muzea v Lešně Kamila Szymaňská.

Snímek je rozdělený do deseti kapitol. Od první s názvem Ve Fulneku po poslední Učitel národů mapují na pozadí dramatických důsledků třicetileté války Komenského život, jehož valnou část strávil mimo svou vlast. Ukazuje jedinečné myšlenky, které zaznamenal v téměř dvou set knihách a spisech, a dokazuje, jak Komenský předběhl svoji dobu a ovlivnil celý svět.

Zdroj: ČTK
Foto: Profimedia

Podcast