Janáčkova Sinfonietta i Berliozův Harold v Itálii

Festival Leoše Janáčka letos nabídne v Moravskoslezském kraji 15 koncertů a řadu dalších doprovodných programů.

Jeden z nejvýznamnějších hudebních festivalů klasické hudby v České republice Festival Leoše Janáčka letos odstartuje 27. května zahajovacím koncertem na netradičním místě – na nádvoří Slezskoostravského hradu. Organizátoři se tak rozhodli předejít komplikacím s případnými přetrvávajícími protiepidemickými opatřeními a zvolit bezpečnější cestu jak pro diváky, tak pro samotné konání koncertu. Diváci se mohou těšit na nevšední hudební zážitek mezinárodních měřítek. V kulisách hradu se pod širým nebem představí americký dirigent Dennis Russell Davies, který společně s Filharmonií Brno a mexickým violistou Adolfem Alejem uvede známou Janáčkovu Sinfoniettu a Harolda v Itálii Hectora Berlioze. Pokud to bude nutné, odehraje se zahajovací koncert Festivalu v režimu bez diváků. V takovém případě bude přenášem zdarma na TV Noe.

Organizátoři chystají také další program pro všechny milovníky kultury – kromě symfonických koncertů například workshopy pro děti, jazzový večer nebo rodinné víkendy na Hukvaldech.

Mezi vrcholy letošního ročníku bude patřit festivalový debut estonské dirigentky Kristiiny Posky, která se jako třetí žena festivalové historie objeví u dirigentského pultu. Pozornosti jistě neujde také koncert houslisty Ivana Ženatého a arménského violoncellisty Sureba Bagratuniho, pod taktovkou Tomáše Netopila zahraje Wroclavská filharmonie. A posluchači budou svědky nejen výjimečného uměleckého zážitku, ale také symbolického předání prezidentské štafety Festivalu mezi Ivanem Ženatým a Tomášem Netopilem.

Jednou z novinek letošního festivalu je mistrovský kurz. Studenti a absolventi konzervatoří a vysokých uměleckých škol budou mít jedinečnou možnost osobně konzultovat své schopnosti s předním evropským klavíristou – rodákem z Pobeskydí Ivo Kahánkem. Ten se zaměří na interpretaci klavírních skladeb Leoše Janáčka. Kurz je možné absolvovat také pasivně.

Festival letos nabídne sérii koncertů vhodných nebo přímo určených dětem – v programu jsou vždy označené liškou. Jedná se zejména o dva poslední červnové víkendy na Hukvaldech, kde vystoupí například dětský sbor Ondrášek. Zároveň jsou připraveny tvůrčí dílny pro děti, kompoziční workshop se soudobým českým skladatelem Slavomírem Hořínkou nebo interaktivní průzkum písní operety Polská krev. Příznivá je i cenová politika: spousta těchto akcí je zdarma nebo za zvýhodněné rodinné vstupné.

Janáčkův festival není jen přehlídkou klasické hudby, ale prostředník mezi uměleckými zážitky napříč žánry a stoletími. Letos se fanoušci kultury mohou těšit na jazzový podvečer s Františkem Uhlířem, jazzový podvečer s Františkem Uhlířem, folklórní večer s Vojenským uměleckým souborem Ondráš, na netradiční večer s Ivou Bittovou a jejím osobitým ztvárněním Janáčkových skladeb nebo hudební monodrama Piš mi, tvoje Alma.

Součástí Festivalu jsou také Dny slezských varhan. Festival se koná ve čtyřech místech MS Kraje: Ostravě, Hukvaldech, Opavě a Frýdku – Místku, v termínu od 27. května do 1. července 2021.

Podcast