Janál, Sibera, Červinek, Holub. Čeští pěvci zazpívají pro nemocnici v Africe na benefičním koncertě pro Itibo

Koncert na podporu humanitárního zdravotnického zařízení v jihozápadní Keni se uskuteční v neděli 5. února od 18:00 v klubu Salisita na Smíchově. Hudbu doplní také projekce dokumentárního filmu Daleko za sluncem.

Spolek Lieder Company se rozhodl svými koncerty písňové tvorby také pomáhat. Uspořádá řadu benefiční řadu koncertů ve spolupráci se společností Salsita Software a první z nich - v neděli 5. února od 18:00 v Salsita Clubu na Smíchově - podpoří humanitární zdravotnické zařízení Itibo v jihozápadní Keni, které vzniklo v roce 2005 z popudu českého zdravotníka Aleše Bárty a které funguje pod záštitou nevládní humanitární organizace ADRA o.p.s.

Do fungování projektu se zapojuje řada lékařů i mediků z celé České republiky. Každoročně se v Itibu ošetří ročně kolem 9000 pacientů s různým typem zranění, v porodnici se narodí stovky dětí, zajištěna je i preventivní stomatologická péče. Financování projektu je ovšem zabezpečeno sponzorskými dary, díky kterým již bylo umožněno v Africe například zrekonstruovat zchátralé ambulance a laboratoře, ale i vybudovat nové části zařízení: zubní ambulanci, porodnici, jednotku intenzivní péče či zdokonalit diagnostiku pomocí USG a EKG.

Na benefičním koncertě vystoupí dva sólisté opery Národního divadla v Praze: barytonista Roman Janál a sopranistka Jana Sibera, držitelka Ceny Thálie za loňský rok 2022. S nimi se představí také dva pěvci z nejmladší generace - barytonista Robin Červinek, loňský absolutní vítěz Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka, a tenorista Ondřej Holub. Klavírních partů se zhostí Jan Dušek. Všichni vystoupí bez nároku na honorář.

Program koncertu bude sestávat z posluchačsky oblíbených písní a duetů mistrů klasicismu a romantismu: W. A. Mozarta, F. Schuberta, B. Smetany a především A. Dvořáka. Večerem provedou Radka Fidlerová a Milan Lukáš Šnajdr. Návštěvníci budou mít možnost si sami zvolit výši vstupného, která začne na 100 Kč.

Po skončení koncertu bude také promítán dokumentární film Daleko za sluncem režisérky a kameramanky Olgy Malířové Špátové s jejím krátkým průvodním slovem. Ten o projektu Itibo vznikl pro společnost HBO v roce 2015.

Foto: Roman Janál (©Profimedia)

Podcast