Jeseníky čeká rozmanité hudební léto

15. ročník festivalu Klášterní hudební slavnosti láká na Radka Baboráka, Janu Bouškovou či Josefa Špačka.

Letošní ročník festivalu Klášterní hudební slavnosti připravil celkem 15 koncertů, které se uskuteční v období od 27. června do 13. září na pozoruhodných místech Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Pod letošním mottem „Česká hudební rozmanitost“ se skrývá čistá klasika, crossover či tematické večery.

Milovníci klasiky se mohou těšit hned na dva koncerty rezidenčního souboru Musica Florea, které se uskuteční v Šumperku. Nejprve u příležitosti slavnostního zahájení festivalu představí díla českého barokního skladatele Antonína Reichenauera a jeho současníků. Závěrečný koncert v září pak věnuje konfrontaci Oratoria Václava Horálka s Requiem W. A. Mozarta. Mezi skutečné hudební lahůdky bude letos patřit vystoupení patronky festivalu harfenistky Jany Bouškové s houslistou Josefem Špačkem v dřevěném kostelíku v Maršíkově. Klasiku bude ctít také vokální Ensemble Baroque Quintet, který ve Šternberku zazpívá díla starých českých mistrů, a oblíbené Čtvero ročních dob Antonina Vivaldiho rozezní v unikátní Hudební hale v Karlově Studánce Ensemble Lucis. V chrámu kláštera v Bílé Vodě zahraje jeden z nejlepších světových hornistů Radek Baborák a v kostele impozantního kláštera na Hedeči pak oživí romantické varhany polský varhaník Waclaw Golonka.

Diváci, kteří s oblibou poznávají různé hudební styly a přístupy, uvítají crossover večery. Mohou se těšit například na dva koncerty v secesní Tančírně v Račím údolí. Všestranná hudebnice Gabriela Vermelho spolu s uskupením Gadrew Way představí skladby a písně známé i neznámé v osobitém, strhujícím pojetí, a poté v tomto prostoru vystoupí mužské vokální kvarteto Q Vox a s programem Láska opravdivá. Zážitkem hudebním i vizuálním bude open air koncert na nádvoří zámku Velké Losiny čtyř klarinetů Clarinet Factory, stejně tak i program FolkloreClassic v zámeckém Skleníku v Loučné nad Desnou či Cesta kolem světa ve Šternberku s energickou kapelou Bardolino.

Festivalová dramaturgie počítá také se speciálními tematickými večery. Patří mezi ně uvedení originální barokní opery Endymio včetně původních kostýmů a kulis v Jeseníku, večer věnovaný bývalé první dámě Dopisy Olze v Bludově a velký koncert Orchestru Ježkovy Stopy v Rapotíně.

Podcast