Kateřina Kněžíková jako Káťa Kabanová

Sopranistka Kateřina Kněžíková jede na festival Glyndebourne.

Naše přední operní pěvkyně byla vybrána a jede hostovat na operní festival světového jména v Glyndebourne, kde se představí jako Káťa Kabanová ve stejnojmenné opeře Leoše Janáčka.

Je pro mě velkou ctí vystoupit na tak uznávaném festivalu a k tomu v tak nádherné opeře jako je Káťa. Jsem nesmírně šťastná a vnímám to jako svůj další profesní krok. Na tuto roli jsem se připravovala přes rok a poslední 3 měsíce byl pro mě part Káti každodenním chlebem. Je to nesmírně náročná role nejen pěvecky, ale také herecky. Nemohu se dočkat na celý zkušební proces a upřímně tomu stále nemohu uvěřit,“ sděluje své dojmy Kateřina Kněžíková.

Naše přední a jedna z nejobsazovanějších operních pěvkyň byla na festival vybrána na základě konkurzu, který se uskutečnil před dvěma lety a na který byla pozvána díky doporučení dirigenta Jakuba Hrůši.

Předzpívání se konalo před 2 roky v Berlíně, vyrozumění o úspěšně vykonaném konkurzu jsem dostala během pár týdnů,“ říká Kateřina Kněžíková a dodává: „V této době vnímám možnost vycestovat, zkoušet a hrát před diváky jako velké požehnání!“

Festival se koná od května do srpna a je nejen pro Británii velkou událostí. Glyndebourne se nachází v srdci venkova Sussexu v Británii. Vše začalo vzplanutím jedné velké lásky v roce 1934, kdy zakladatel festivalu John Christie potkal sopranistku Audrey Mildmay. Dnes festival patří k nejznámějším a nejnavštěvovanějším na světě s roční návštěvností 150 tisíc diváků.

V Glyndebourne zdůrazňují, že chtějí dělat jen opravdu špičkové projekty a že poskytují interpretům ty nejlepší podmínky.

Takovým projektem je v letošním programu i připravovaná opera Leoše Janáčka Káťa Kabánová, v níž Kateřina Kněžíková vystoupí v titulní roli. Pěvkyně se chystá do Glyndebourne na 3 měsíce. Nejprve bude 10 dní v karanténě, dále 1,5 měsíce zkoušet a po té měsíc vystupovat.

Z Čechů se podařilo festival pracovně navštívit našim světoznámým dirigentům Jiřímu Bělohlávkovi a Jakubovi Hrůšovi. Z pěvkyň se podobný úspěch povedl těm opravdu nejlepším, jako například Gabriele Beňačkové, Soně Červené, Michaele Zajmi či Magdaleně Kožené.

Foto: Archív umělkyně

Podcast