Kino Světozor slaví 18 let

Místo dortu nabízí divákům filmovou přehlídku

V květnu 2022 slaví pražské kino Světozor svou „plnoletost“. Už 18 let nabízí divákům snímky různých žánrů v rámci svého novodobého provozu. Provoz kina byl znovu obnoven v roce 2005. Vedle klasických projekcí distribučních filmů hostí dodnes řadu filmových přehlídek, festivalů, ale prostřednictvím živých přenosů i záznamů přináší to nejlepší z operních, baletních, divadelních či koncertních pódií z celého světa.

Narozeniny si třísálové artové kino Světozor připomene přehlídkou filmů od 10. do 12. května. Zletilí diváci se mohou těšit na filmy, jak jinak, pouze pro plnoleté: Nymfomanka, Love, Climax a Shortbus. Poslední zmíněný film Světozor promítne exkluzivně z 35mm kopie.

Osmnácté narozeniny jsou pro každého velkým milníkem v životě. A jak jinak oslavit narozeniny kina než filmovou přehlídkou. „Jelikož je Světozor plnoletý, vybrali jsme filmy dostupné až od osmnácti let a zároveň ty, které byly v našem kině v minulých letech velmi úspěšné,“ objasňuje výběr Vojtěch Marek, ředitel kina. „Chceme našim divákům dát další šanci je spatřit na velkém plátně. Třeba pokud filmy tehdy neviděli nebo si znovu chtějí odnést silný zážitek z kina, což se zaručeně stane zejména u filmu Climax, který má naprosto famózní soundtrack.“

První den přehlídky, v úterý 10. května ve 20:30, se diváci mohou těšit na Shortbus (2006), jenž sleduje osudy několika obyvatel New Yorku, kteří se potýkají se svými sexuálními a milostnými vztahy v undergroundovém klubu Shortbus. Film měl ve Světozoru premiéru za účasti tvůrců a letos bude promítán z unikátní 35mm kopie.

Ve středu se budou radovat zejména fanoušci kontroverzního dánského režiséra Larse von Triera. Na plátno oblíbeného kina se vrátí úspěšný dvojfilm, který v roce 2014 vyprodával kinosály. Obě části Nymfomanky (2013) uvede Světozor hned za sebou v 18:00 a 20:30. Vyprávění hlavní hrdinky je rozděleno do osmi kapitol, ve kterých se postupně dostáváme od jejího mládí a dospívání až k dospělosti.

A v poslední den přehlídky už bude plátno patřit francouzskému filmovému mistrovi Gasparu Noé. Od 18:00 se diváci mohou erotické drama Love (2015), vzrušující příběh o chlapci, dívce a další dívce. Ve 20:45 na něj naváže party horor či drogový muzikál Climax, který se v roce 2018 stal jedním z největších překvapení festivalu v Cannes.

Foto: Profimedia

Podcast