Knihovna z různých pohledů

Národní knihovna zpřístupnila zábavně naučnou stezku

Národní knihovna v Praze otevřela 9. ledna menší výstavu, která přibližuje návštěvníkům obor knihovnictví s ohledem na naše prostředí. Expozice, která je umístěna ve výstavní chodbě v přízemí knihovny, nese název: „Knihovna? Knihovna!“ a bude přístupná až do konce března. V lednu mohou návštěvníci knihovny vidět také vzácný rukopis z 15. stol.

Výstava navazuje na úspěšný exponát, kterým se Národní knihovna prezentovala minulý rok na knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy 2022. Návštěvníci se na mezinárodní akci mohli projít zábavně naučnou stezkou, která na devíti panelech rozebírala zajímavosti z oblasti knihovnictví u nás.

Tato stezka je opět přístupná, nyní už přímo v Národní knihovně. Od 9. ledna se tak i další zájemci dozví co se stane, když knihovnu postihne záplava, kolik fotbalových družstev by obsadili čeští knihovníci, a vedle mnohého dalšího i to, proč se dříve dávaly na knihy řetězy?

Při návštěvě expozice mohou návštěvníci knihovny také vidět tradiční exponát měsíce, kterým knihovna pravidelně obohacuje prostor předsálí Všeobecné studovny. V lednu je jím Rukopis ze středověké knihovny Starého Města pražského.

Rukopis je jedním z 35 zatím identifikovaných svazků, které v průběhu 15. století patřily do obecní knihovny Starého Města pražského. Většina dochovaných staroměstských rukopisů pochází z knihoven kolejí pražské univerzity, které byly zčásti zničeny a rozkradeny v roce 1422 po popravě Jana Želivského. Menší část známých kodexů staroměstské obci odkázal v roce 1433 měšťan Šimon od Bílého lva. K nim patřil i vystavený rukopis, který má na přední předsádce verso zapsán obsah společně s darovací poznámkou. Rukopis podle filigránů vznikl kolem roku 1400. Jeho nejrozsáhlejším dílem je spis pozdně antického autora Rutilia Taura Aemiliana Palladia (4. století) De agricultura (O zemědělství).

Foto: Profimedia

Podcast