Komorní koncert Anny Paulové ozdobí obraz Františka Kupky

Klarinetistka Anna Paulová vystoupí 29. února v klášteře sv. Anežky České v rámci cyklu FOK Obrazy a hudba s violistkou Kristinou Fialovou a klavíristou Martinem Kasíkem. Zazní například skladba od W. A. Mozarta či Bohuslava Martinů. Před koncertem proběhne krátká přednáška o obrazu Františka Kupky s názvem Klávesy piana – Jezero z roku 1909.

„Moc se těším a je pro mě velká čest vystoupit na tomto koncertě se skvělými hudebníky Kristinou Fialovou a Martinem Kasíkem v krásném spojení nástrojů klarinetu, violy a klavíru. Společně zahrajeme slavné ‚Kegelstatt trio‘, které Mozart hrál se svým přítelem Antonem Stadlerem a studentkou Franciskou von Jacquin. Společně s Kristinou Fialovou zahrajeme nepříliš známou skladbu od skladatelky Rebeccy Clarke, kterou jsme společně natočily na CD Lady Viola. Na koncertě zazní rovněž Sonatina pro klarinet a klavír Bohuslava Martinů a Tři studie pro klarinet sólo Karla Husy. Tyto skladby patří k mým nejoblíbenějším a posluchači si je mohou mimo jiné poslechnout i na mém debutovém albu, které vyšlo loni v červnu u vydavatelství Supraphon,” říká klarinetistka Anna Paulová.

Anna Paulová je držitelkou řady cen z národních a mezinárodních soutěží, za všechny jmenujme například titul laureáta na Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro v květnu 2015 a 1. cenu na Soutěži Nadace Bohuslava Martinů 2016. Je zakládající členkou Mucha tria (s Ludmilou Pavlovou a Johannou Hanikovou). O roku 2020 je stipendistkou Akademie komorní hudby.

Kristina Fialová je odbornou kritikou oceňována především za dokonalou techniku, ohnivý temperament a sofistikované hudební cítění. Je vítězkou řady mezinárodních soutěží – např.: Michal Spisak Competition Katowice, Talents for Europe, ACT London, Forbest Competition, Alexander and Buono International String Competition, Val Tidone Competition, Danish soloist competition, Johannes Brahms competition ad. Mnoho skladatelů Kristině věnovalo své skladby, které provedla ve světové premiéře – např. Petr Fiala, Jiří Teml, Karel Pexidr, Rune Glerup, Sylvie Bodorová.

Klavírista Martin Kasík zvítězil v soutěžích Pražského jara 1998 a Young Concert Artists v New Yorku 1999. Tato vítězství mu otevřela cestu na světová pódia – Carnegie Hall, sál Berlínské filharmonie, Wigmore hall, Tonhalle Zürich, Gewandhaus Leipzig, Concertgebouw Amsterdam, De Doelen Rotterdam, Finlandia hall Helsinki, Auditorio de Barcelona, Suntory Hall Tokio, Kennedy Center Washington aj.

Součástí večera z cyklu Obrazy a hudba je přednáška kurátorky Moniky Švec Sybolové k obrazu Františka Kupky: Klávesy piana. Jezero, 1909. Národní galerie poskytuje návštěvníkům koncertů Obrazy a hudba, kteří se prokáží zakoupenou vstupenkou, 50% slevu na vstupném do stálé expozice, v níž je vystaveno umělecké dílo, které je předmětem doprovodné přednášky.

Slovo dramaturga FOK Martina Rudovského

„Na Kupkově obrazu, který tvoří výtvarný pendant únorového večera v Anežském klášteře, vidíme, jak v horní části na jezeře pluje bárka s výletníky, v dolní části pak klaviaturu, na níž rozeznáváme hrající ruku klavíristy. Tóny, které z ní stoupají, čeří vodní hladinu stejně jako plující loďka. Podobně hledíme na pódium se špičkovými hudebníky: za klavírem Martin Kasík, s violou Kristina Fialová a s klarinetem Anna Paulová. Stoupá z nich hudba, až uši přecházejí. Cesta plná světla vede od Rebeccy Clarke k Amadeovi, od Karla Husy k Bohuslavu Martinů, Kupkovu pařížskému souputníkovi.“

Zdroj: TZ
Foto: Anna Paulová (©Martin Suchánek)

Podcast