Koncert v kostele je zážitek

Svatováclavský hudební festival 2021 nabídne tři desítky koncertů.

Tradičně velkolepou hudební přehlídku nabídne ve dnech 3. – 28. září 2021 již 18. ročník Svatováclavského hudebního festivalu. Náš největší mezinárodní festival duchovní a tzv. staré hudby opět rozezní kostely celého Moravskoslezského kraje díky obdivuhodným 31 koncertům, z nichž 15 se bude konat v Ostravě. Zářijový hudební maraton bude zahájen 3. září v ostravské Katedrále Božského Spasitele, a to Rossiniho slavnostní mší provedenou Národním orchestrem Polského rozhlasu. Jedním z nejzajímavějších projektů bude provedení Dvořákova oratoria Svatá Ludmila na den přesně 1100 let od zavraždění světice (15. září) či závěrečný koncert věnovaný unikátnímu oratoriu Potopa Camilla Saint-Saënse pod taktovkou francouzského dirigenta Philippa Bernolda.
Posluchači se mohou také na hudební pohlazení v podobě barokních projektů v čele s ansámbly Collegium 1704, Collegium Marianum, Ensemble Inégal, francouzským Ensemble Castelkorn, koncerty italského kontraaltisty Filippa Mineccii či belgického dechového souboru Terra Nova Collective, který se představí v unikátním šikmém kostele sv. Petra z Alkantary v Karviné. U příležitosti tohoto nevšedního hudebního zážitku po koncertu proběhne beseda s autorkou románů Šikmý kostel Karin Lednickou.
Komorní řadu obohatí recitál světoznámého pianisty Federica Colliho, Bennewitzovo kvarteto s pianistou Martinem Kasíkem, či Motiečius & Kiminius – akordeonista spolu s virtuosem na litevský birbyne (u nás neznámý dechový lidový nástroj). Pestrý program zahrne i netradiční projekty, a to Bigbandovou elektroniku Cotatcha Orchestra s nominací na Cenu Anděl a oceněním České rozhlasu za nejlepší jazzovou desku roku 2020, koncertní verzi slavné Balady pro banditu s Jihočeskou filharmonií či vystoupení ukrajinského pravoslavného sboru Orpheus.

Foto: Profimedia

Podcast