Konec únavy ze soucitu

Nová expozice v Galerii Rudolfinum zatím jen on-line

V Galerii Rudolfinum připravili pro návštěvníky první výstavu roku 2021 s názvem Compassion Fatigue Is Over. Do doby než se galerie opět otevřou, zvou příznivce umění a videoartu zvlášť ke sledování online programu na svých sociálních sítích, který výstavu doprovází. Kurátoři v něm představí nejen koncepci výstavy uvádějící špičkový mezinárodní video art, ale i vystavená díla a jejich autory.

Výstava Compassion Fatigue Is Over přináší umělecký vklad do diskuse o současné době – o limitech soucitu. Naše pozornost je neustále uzurpovaná nekončícím proudem zpravodajských relací. Psychická a mentální kapacita člověka je vnímat má ale své jasné hranice. Přesto aktuální zprávy považujeme za nezbytnost. Proto mnoho lidí hovoří o tzv. únavě ze soucitu, tedy stavu mysli, kdy každou další palčivou zprávu vnímáme už jen s vyčerpanou rezignací.

Série narativních videí a filmů, po boku architektonických intervencí, směřuje svoji pozornost k množině klíčových témat naší současnosti. Věnuje se otázkám rasové nesnášenlivosti, pracovního vykořisťování, přehodnocení historických narativů, sexuality, genderu, padlých i znovu nalezených utopií nebo abstraktního myšlení coby nutné podmínky pro jakoukoli racionální soudnost.

V protikladu ke křiklavé vtíravosti každodenní mediální reality nabízí výstava prostor pro klidné strávení interpretací daných témat skupinou renomovaných mezinárodních umělců. Umožňuje tak divákům úplně jiný typ pozornosti a pomalejšího vnímání než je možné v běžném denním spěchu mimo bezpečný prostor galerie.

Svými snímky se na výstavě podílí jedna z nejvlivnějších umělkyň současnosti Hito Steyerl, držitelka Stříbrného lva z Benátského bienále 2019 Haris Epaminonda, jihoafrická umělkyně Candice Breitz, kanadský vizuální umělec Jeremy Shaw, v New Yorku tvořící Naeem Mohaiemen a slovenská umělkyně Anna Daučíková. Koncept instalace výstavy je rámován díly Anetty Mona Chisy a fotogramy Aleksandry Vajd.

Galerie Rudolfinum se ale neproměňuje v kino. Namísto toho vytváří plynulé v kruhu orientované vyprávění. Dynamická výstava Compassion Fatigue Is Over zve po otevření galerií své návštěvníky díky volnému vstupnému k opakovaným návratům, neboť to poslední, co by jim chtěla způsobit, je samotná únava. Konec výstavy je plánován na 18 duben 2021.

Foto: Galerie Rudolfinum

Podcast