Kultovní Světáci zkusí štěstí v Liberci

V Divadle F. X. Šaldy zapátrali v archivu nejzdařilejších českých filmových komedií a v premiéře 16. června přivedou libereckému publiku na jeviště slavné Světáky. Snímek z roku 1969 upravili pro osobitou jevištní podobu a přesunuli do současnosti.

Slavnou filmovou komedii režiséra Zdeňka Podskalského Světáci z roku 1969 zná snad každý milovník české kinematografie. Ačkoliv je plná úžasného humoru, vznikala ve velmi těžkých časech nedlouho poté, co byla naše republika obsazena spřátelenými armádami. Mezi řádky tak do komediálního příběhu pronikla i spousta hořkosti, ironie a také vzpomínání na lepší časy.

Trojice venkovských fasádníků, jejichž snem je prožít alespoň jednu noc v luxusní restauraci, vyvine nesmírné úsilí k získání aspoň povrchního zdání vybraného chování a vzdělanosti. Tento pygmalionovský motiv se postupně rozvíjí v sérii bizarních scén a dialogů plných slovní i situační komiky. Není žádným tajemstvím, že všichni herci v hlavních rolích dostali při natáčení velký prostor k improvizaci, a také díky tomu se film zařadil k těm nejvtipnějším komediím své doby.

Výrazně divadelní charakter situací se stal inspirací k tomu, že se liberečtí divadelníci rozhodli převést předlohu do jevištní podoby. Nová divadelní adaptace Světáků Jiřího Janků a Kateřiny Duškové se nesnaží film kopírovat, proto je i děj přenesen z šedesátých let do současnosti. Charakter komiky a jedinečný humor se však v Liberci snažili zachovat.

Nový titul v nabídce Divadla F. X. Šaldy by tak mohl oslovit nejen milovníky původního filmu, ale i mladší generaci diváků, kteří třeba předlohu neznají. Inscenaci režíruje Kateřina Dušková a v hlavních rolích se představí Martin Polách, Zdeněk Kupka, Tomáš Váhala, Veronika Korytářová, Jana Hejret Vojtková, Kateřina Kornhäuserová, Markéta Tallerová a Martin Stránský.

Foto: Radek Drbohlav (výřez)

Podcast