Loučení s legendou

Poslední koncert Spirituál kvintetu se koná právě dnes

Spirituálové se po 60 letech rozhodli ukončit svou činnost, covidové restrikce to nakonec protáhly na 61 roků naplněných obdivuhodnými koncerty, nahrávkami (i přes občasné restrikce ze strany moci), a především kvalitní hudbou, nadějí a radostí. Soubor při svém loučení naprosto vyprodal 15 koncertů v Lucerně. Včera jsem byl na předposledním z nich, nálada byla úžasná, celá Lucerna zpívala známé songy, publikum bylo dojaté a někteří z účinkujících zjevně také. Koncert byl prokládán skvělým slovem stále svěžího Jiřího Tichoty, které přineslo příjemnou nostalgii, bylo vtipné a kultivovaně vkusné – jako obvykle, chtělo by se dodat.

Spirituál kvintet desítky let reprezentoval pozitivní alternativu k oficiálnímu hudebnímu mainstreamu, byl nositelem poselství, která lidi stmelovala a posilovala. V souboru se vystřídala řada vynikajících uměleckých osobností, z nichž některé už – žel – nejsou mezi námi. Každá z těchto osobností pak mírně vyklonila repertoár do oblastí, které jí byly blízké, a díky tomu natrvalo obohatila žánrovou šíři ansámblu. Soubor zůstal pochopitelně věrný spirituálům, které mu daly jméno, ale interpretuje i hudbu renesanční a barokní (Jiří Tichota je i výborným loutnistou), bluegrass, folk atd.

Skvělému a noblesnímu panu Tichotovi je 84 let, lze tedy předpokládat, že s ukončením činnosti je to míněno vážně. Atmosféra na dnešním úplně posledním koncertu bude jistě dojemná a slzavá (i já jsem byl včera několikrát dost naměkko). Zůstanou tu sice nahrávky, ale co je nejcennější a co se dotýká hvězd, je zakořenění podstatné části repertoáru SK v srdcích lidí, „zlidovění“ mnoha písniček, bez nichž se neobejdou setkání přátel ani téměř žádné pořádné posezení u ohně pod letní noční oblohou.

Spirituál kvintet výrazně obohatil naši kulturu (a záměrně neužívám pouze slovo hudbu) a já věřím, že také díky tomu „Jednou budem dál“!

Foto: Wikipedia, Spirituál kvintet, 11. 6. 2010

Podcast