Mozartova labutí píseň

Collegium 1704 zahájí sezónu 2021/22 Mozartovým Requiem, nabídne i Bachovo Vánoční oratorium a hudbu z filmu Il Boemo.

Rok 2021 byl bezpochyby milníkem v historii Collegia 1704. Orchestr přijal jedinečnou nabídku zahájit v květnu mezinárodní hudební festival Pražské jaro a Má vlast B. Smetany pod taktovkou Václava Lukse sklidila ohromný ohlas v České republice i v zahraničí. V září Collegium 1704 spolu s partnery Divadlem VOSTO5 a Kinem Pilotů slavnostně otevřelo nový prostor pro kulturu, umění i setkávání – Vzlet ve Vršovicích. Nová sezóna 2021/22 v Rudolfinu a drážďanském Annenkirche naváže na tradici uvádění velkých, divácky atraktivních vokálně-instrumentálních děl W. A. Mozarta a J. S. Bacha v kombinaci s raritními duchovními skladbami J. D. Zelenky či operním repertoárem J. Myslivečka nabízeným ve špičkové interpretaci reflektující jeho náročnost. Kromě rudolfinské abonentní řady a zahraničních angažmá se v druhé části sezóny bude orchestr podílet na inscenaci Händelovy Alciny v koprodukci ND Brno, Opéra Royal de Versailles a Théâtre de Caen. Pokračuje také komorní řada Collegia Vocale 1704 ve Vzletu a online koncertní série UNIVERSO 1704.

Na zahajovacím koncertě 11. října 2021 s názvem Mozartova labutí píseň zazní pod taktovkou Václava Lukse dvě vrcholná Mozartova díla: Symfonie č. 40 g moll a jeho poslední, nedokončené dílo – slavné Requiem d moll, které Collegium 1704 uvede v tradiční verzi F. X. Süssmayra. Requiem si kromě posluchačů v Rudolfinu a v Annenkirche vychutnají také návštěvníci prestižního Concerts d'automne v Tours, kde zazní v rámci festivalu vůbec poprvé, a zároveň půjde o první provedení Mozartova Requiem v podání Collegia 1704 ve Francii.

Operní repertoár bude těžištěm druhého koncertu sezóny 11. listopadu 2021 – diváci uslyší mimo jiné hudbu z chystaného velkofilmu o J. Myslivečkovi Il Boemo, jehož premiéra bude následovat v prosinci 2021. Celou hudební část filmu svěřil režisér Petr Václav Collegiu 1704, jehož dirigent Václav Luks byl odborným poradcem filmu. Na koncertě v Rudolfinu zazní ouvertura z Myslivečkovy opery Ezio a árie z jeho opery Demetrio, následovat bude Mozartova Symfonie č. 38 Pražská a virtuózní Bella mia fiamma, addio v podání vynikající sopranistky Simony Šaturové. CD s hudbou natáčenou pro film Il Boemo vyjde v prvních měsících roku 2022 u Warner Classics v edici Erato. Nakladatelství Vyšehrad chystá vydání dvou knih o Josefu Myslivečkovi: první bude popularizační průvodce po skladatelově životě a díle (podzim 2021), druhá obsáhlá monografie (jaro 2022), obě z pera amerického muzikologa Daniela E. Freemana.

Letošním programem vánočního koncertu 7. prosince 2021 bude jedno z nejoblíbenějších a nejčastěji provozovaných Bachových děl – Vánoční oratorium, které zaznělo v Praze v podání Collegia 1704 naposledy v roce 2018. Sólových partů se ujmou špičkoví sólisté – Hana Blažíková, Benno Schachtner, Eric Stoklossa a Krešimir Stražanac, jejichž pěvecké umění pravidelně obdivují návštěvníci koncertů i milovníci nahrávek Collegia 1704.

S uplynulým rokem se tentokrát rozloučíme ve velkém stylu netradičně již 30. prosince 2021 koncertem Královský ohňostroj – zazní na něm Händelova slavnostní Hudba k ohňostroji, kterou doplní Caldarova Sinfonia in C a tři Concerti grossi F. Barsantiho. Händel napsal toto oslnivé dílo původně pro čistě dechové obsazení, vzápětí po prvním uvedení vyhotovil verzi pro smyčcový orchestr s dechovými nástroji. V této podobě si skladba získala značnou oblibu, která trvá do dnešních dní.

Koncert 15. února 2022 Missa 1724 nabídne působivé spojení Zelenkovy emocionality s Vivaldiho virtuozitou. Části ordinária, které Zelenka napsal v letech 1724 a 1725, spojil dirigent Václav Luks před třemi lety do jednotného celku s názvem Missa 1724, kdy Collegium 1704 nahrálo stejnojmenné CD vydané v roce 2021. V sólovém partu Vivaldiho Laudate pueri RV 601 se zaskví kanadská sopranistka Karina Gauvin, představitelka Händelovy Alciny v nové inscenaci ND Brno.

22. března 2022 se na koncertě s názvem Chiaroscuro veneziano neboli Benátský šerosvit přeneseme do Benátek 17. století a zaposloucháme se do hudby skladatelů s tímto městem spojených. V první části koncertu zazní výběr madrigalů ze slavné Monteverdiho sbírky Selva morale e spirituale, druhou část programu budou tvořit zhudebnění mešního ordinária Francesca Cavalliho a Giovanniho Felice Sancese.

Velikonoční koncert, který rudolfinskou sezonu 12. dubna 2022 uzavře, přinese Janovy pašije J. S. Bacha. Toto velkolepé dílo pro sólisty, sbor a orchestr patří do repertoáru Collegia 1704 již téměř od doby jeho vzniku. V sólových partech se představí například německá sopranistka Sophie Junker či barytonista Christian Immler, v roli Evangelisty se poprvé s Collegiem 1704 představí německý tenorista Sebastian Kohlhepp.

Foto: Collegium 1704

Podcast