Mozartovy narozeniny bez diváků

Oslavy proběhnou 27. ledna ve Stavovském divadle. Sledovat je můžete na ČT art.

Výročí narození Wolfganga Amadea Mozarta letos soubory Opery Národního divadla a Státní opery připomenou 27. ledna ve Stavovském divadle bez diváků. Důvodem jsou protipandemická opatření. Koncert s názvem Mozartovy narozeniny nabídne v přímém přenosu v režii Adama Rezka ČT art. Záznam bude poté dalších 30 dnů přístupný na iVysílání České televize. V programu zazní ukázky ze skladatelových méně známých oper Idomeneo a La clemenza di Tito.

Jeden z největších vídeňských klasiků Wolfgang Amadeus Mozart se narodil 27. ledna 1756 v Salcburku. Výroční koncert se uskuteční ve Stavovském divadle, kde Mozart 20. ledna 1787 dirigoval svou operu Figarova svatba. Mozart byl tehdy dojat velkým úspěchem, proto se rozhodl pro Prahu složit operu Don Giovanni. Premiéru v témže roce opět dirigoval sám. V současné době je Stavovské divadlo v Praze jedinou dosud stojící budovou, kde Mozart tvořil a vystupoval.

Mozartovy narozeniny pořádá Opera ND od roku 2009. V loňském roce Orchestr ND ve Stavovském divadle zahrál pod taktovkou operního pěvce a dirigenta Plácida Dominga.

Letos program s orchestrem Národního divadla program německý dirigent Karsten Januschke, mezi českými i zahraničními sólisty budou sopranistka Kateřina Kněžíková, mezzosopranistky Michaela Zajmi, Arnheiður Eiríksdóttirá, či basista Miloš Horák.

Zdroj: ČTK
Foto: Národní divadlo

Podcast