MyslBack aneb den se slavným sochařem

Vyšehrad oslaví Myslbekovo století

U příležitosti 100. výročí úmrtí největšího českého sochaře 19. století Josefa Václava Myslbeka (1848 - 1922), které připadá na 2. červen, pořádají v sobotu 4. června Národní kulturní památka Vyšehrad a Galerie hlavního města Prahy akci Den s Myslbekem na Vyšehradě. V jejím rámci se zde odehrají dvě speciální komentované vycházky Myslbek a Vyšehrad, spojené s mimořádným otevřením hrobky Slavín, vrcholem dne pak bude večerní trojí provedení site specific performance s názvem MyslBack v parku u autorových monumentálních soch.

Sobotní komentované vycházky Myslbek a Vyšehrad od 16 a 18 hodin přiblíží četné souvislosti, které pojí sochařovo dílo a život s touto památkou. V úvodní přednášce na Starém purkrabství, kde vycházka začíná, osvětlí historik umění Petr Šámal význam J. V. Myslbeka pro umění ve veřejném prostoru, ve Vyšehradských sadech se zaměří na čtveřici slavných Myslbekových sousoší, za jeho méně známými díly se poté návštěvníci podívají na Vyšehradský hřbitov. Vycházka bude zakončena u hrobky Slavín, která se stala místem sochařova posledního odpočinku a bude při této příležitosti mimořádně otevřena. Vstupenky na obě vycházky, z nichž ta první od 16 hodin bude tlumočena do českého znakového jazyka, jsou ke koupi na webových stránkách Národní kulturní památky Vyšehrad www.praha-vysehrad.cz nebo hodinu před začátkem v pokladně Starého purkrabství.

O sobotním večeru od 21, 21:30 a 22 hodin pak bude poblíž zmíněných sousoší uvedena jedinečná site specific performance MyslBack s prvky tanečně pohybového divadla, světelného designu a videa. V rámci programu Umění pro město ji s tvůrci ze studia Lunchmeat, s dramaturgem Tomášem Žižkou a choreografkou Veronikou Knytlovou připravila Galerie hlavního města Prahy, vstup na ni je zdarma.

Den s Myslbekem na Vyšehradě se koná ve spolupráci se Správou pražských hřbitovů a Spolkem Svatobor.

Foto: Profimedia (sousoší J. V. Myslbeka na Vyšehradě)

Podcast