Na Fidlovačce se rozohní Válka Roseových

Na jevišti Divadla Na Fidlovačce ožije slavný manželský duel Barbary a Jonathana Roseových. Premiéru nové divadelní inscenace, jež připomene i slavný americký film, uvidí diváci na nuselské scéně 1. března od 19 hodin.

Roseovi mají šikovné děti, honosný dům, hodného psa, dobrou práci… Jejich velkou lásku ale právě honba za penězi a kariérou promění v prázdnou schránku, v níž už se nedá žít. Za významné asistence právníků se rozjíždí rozvodové řízení, v němž ani jeden z manželů nehodlá o krok ustoupit. Dům Roseových se mění v bitevní pole a rozvod se stává bojem na život a na smrt…

Warren Adler nám stranou jakýchkoli možných ideologií, schémat či návodů na lepší život říká o lidské povaze něco přece jen hlubšího, než co by se dalo omezit na nějakou šablonu, a zkoumá ji bez předpojatosti a předem připravených odpovědí. A činí tak nikoli suše vědecky, ale jako invenční a vkusný bavič jistý si svým autorským stylem i zvoleným žánrem. Tím je černá komedie," dodává dramaturg inscenace Petr Vydra.

Americký spisovatel, dramatik a básník Adler napsal divadelní hru na základě svého románu, podle nějž Danny DeVito natočil slavný stejnojmenný film v hlavních rolích s Kathleen Turner a Michaelem Douglasem.

Režie české verze černé komedie Válka Roseových se ujal Tomáš Svoboda. Svůj náhled na žánr černé komedie přibližuje slovy: „Ona každá komedie musí být trochu černá. Nikdo se nesměje tomu, když ráno vyjde slunce a děti jdou šťastně do školky. Ale když pojedou na saních a omylem narazí do sněhuláka... Když nejde o život, tak nejde o nic. Ve všech komediích, které jsem psal, nakonec šlo o život, byť tam nakonec postavy přežily. Dotáhl jsem to až k vlastnímu seriálu Krematorium s Jiřím Lábusem, kde postavy přežijí svou kremaci... Teď k inscenaci Válka Roseových. Za důležité pokládám, abychom se smáli s postavami a neposmívali jsme se jim."

V hlavních rolích nové inscenace Divadla Na Fidlovačce Válka Roseových se představí Aneta Krejčíková, Martin Písařík a Jan Holík.

Foto: ©2024 Divadlo Na Fidlovačce

Podcast