Na scénu Vídeňské státní opery se vrací Rusalka s tenoristou Pavlem Černochem a dirigentem Tomášem Hanusem

Po čtyřech letech se na scénu Vídeňské státní opery vrací opera Antonína Dvořáka Rusalka v režii Svena-Erica Bechtolfa. Inscenace pod taktovkou dirigenta Tomáše Hanuse bude ve Vídni uvedena 31. března a následně 2. a 4. dubna. Zpracování Rusalky Svena-Erica Bechtolfa spoléhá na poetickou sílu námětu i výtvarné pojetí scénografa Rolfa Glittenberga. Ve Vídeňské státní opeře se k roli Prince vrací přední český tenorista Pavel Černoch, který zde naposledy vystupoval jako Lenský v Evženu Oněginovi.

„K roli Prince se vždy rád vracím a jsem potěšen, že mohu vstoupit do úspěšné vídeňské inscenace, a navíc se pracovně opět potkat s Tomášem Hanusem,“ dodává Pavel Černoch. Jako Rusalka se představí americká sopranistka Corinne Winters, Vodníka ztvárnil polský basista Adam Palka, roli Ježibaby přijala německá mezzosopranistka Okka von der Damerau a role Cizí kněžny byla svěřena české sopranistce Elišce Weissové. Inscenace Rusalky německého režiséra a herce Svena-Erica Bechtolfa měla ve Vídni premiéru v roce 2014, kdy ji zde hudebně nastudoval Jiří Bělohlávek.

Pavel Černoch má nabitou sezonu. Je jedním z ambasadorů Roku české hudby 2024 a domácí publikum se na něj mimo jiné může těšit na festivalu Smetanova Litomyšl, kde vystoupí na koncertě věnovaném právě jubilantům Roku české hudby – Bedřichu Smetanovi a Antonu Brucknerovi. Již v květnu jej čeká v Hamburské státní opeře premiéra v roli Sergeje v opeře Lady Macbeth Mcenského újezdu Dmitrije Šostakoviče. V létě má na programu natáčení sólového alba s Českou filharmonií pod taktovkou Tomáše Netopila. Na podzim se vrátí k roli Sergeje v Lady Macbeth Mcenského újezdu v Barceloně. Ve druhé polovině roku dále zamíří například do Bavorské státní opery v Mnichově a znovu se vrátí i do Státní opery ve Vídni.

Pavel_Cernoch_Viden_m.jpg
  • Pavel Černoch ve Vídni (©archiv umělce)

Pavel Černoch patří k nejvyhledávanějším tenoristům současnosti. Kritici vyzdvihují hebkost, jemnost i tvárnost jeho hlasu a oceňují také jeho herecký talent, díky němuž přesvědčivě ztvárňuje složité operní charaktery jako jsou Laca v Janáčkově Její pastorkyni, Princ ve Dvořákově Rusalce či Cavaradossi v Pucciniho Tosce. Na mezinárodní scéně na sebe upozornil debutem v Bavorské státní opeře v Mnichově v roce 2009 jako Števa v Její pastorkyni a od té doby je pravidelně zván do předních evropských a světových operních domů, jako jsou Teatro alla Scala v Miláně, newyorská Metropolitan Opera, Staatsoper Unter den Linden a Deutsche Oper v Berlíně, Staatsoper v Hamburku, Opernhaus Zurich, Královské divadlo La Monnaie v Bruselu, Opéra National v Paříži, Opéra de Lyon, Teatro Real Madrid, Nizozemská národní opera v Amsterdamu, Královská opera v Covent Garden v Londýně či Theater and der Wien v rakouské metropoli. Jeho první letošní premiérou bylo nové nastudování Rusalky v berlínské Staatsoper Unter den Linden.

Renomé si získal v rolích italského, francouzského a slovanského repertoáru, například jako Alfredo v La Traviatě, Gabriele Adorno v Simonu Boccanegrovi, Don Carlos, Rodolfo v Bohémě, Pinkerton v Madame Butterfly, Cavaradossi v Tosce, Don José v Carmen, Lenský v Evženu Oněginovi, Števa i Laca v Její pastorkyni, Albert Gregor ve Věci Makropulos, Boris v Kátě Kabanové, Princ v Rusalce či Jeník v Prodané nevěstě a dalších.

Jako sólista vystupoval se špičkovými orchestry, jako jsou Birmingham Symphony Orchestra či Boston Philharmonic Orchestra, účinkoval na BBC Proms nebo na festivalech v Bregenz, Salcburku či v britském Glyndebourne. Mezi dirigenty, se kterými Pavel Černoch doposud spolupracoval, patří osobnosti jako Daniel Barenboim, Kirill Petrenko, Simon Rattle, Andris Nelsons, John Eliot Gardiner, Charles Dutoit, Jiří Bělohlávek nebo Jakub Hrůša.

Základy jeho celoživotního propojení s hudbou položilo účinkování v dětském sboru Kantiléna. Na brněnské JAMU vystudoval hudební management a za svým pěveckým snem poté odešel do zahraničí. Hned v úvodu své pěvecké dráhy se seznámil s pedagogem Paolem De Napoli, který se mu stal celoživotním mentorem a učitelem.

Pavel Černoch je ambasadorem Roku české hudby, který bude probíhat po celý rok 2024. Tradice oslav české hudby se ve čtyřkových letech koná pravidelně již od roku 1924 a jejím cílem je vyzdvihnout význam českých skladatelů a interpretů pro domácí i zahraniční kulturní prostředí.

Zdroj: TZ
Úvodní foto: Pavel Černoch (©Lenka Hatašová)

Podcast