Národní divadlo Brno odhalilo plány na příští sezónu

Národní Divadlo Brno přinese divákům mnoho zajímavých premiér, oživí ale také některá úspěšná díla minulosti. Janáčkova opera NdB bude součástí projektu Smetana200, jednou z tanečních novinek bude choreografie Jiřího Kyliána a na diváky čeká také velký počet činoherních premiér včetně Shakespearova Hamleta a Čechovových Tří sester.

Opera

Dvě následující sezony Janáčkovy opery NdB se budou nést v duchu oslav Roku české hudby 2024. Hudební scéna se v nich zaměří nejen na výročí skladatelů zakončená čtyřkou, ale bude v nich věnovat pozornost české hudbě celkově. Zazní mj. Dvořákův Jakobín, pro děti pak speciální představení věnované Smetanově Prodané nevěstě, k němuž si na pomoc přizvali inscenátoři známé postavičky z pražského Divadla Spejbla a Hurvínka.

Rok 2024 je rokem 200 výročí narození Bedřicha Smetany a Janáčkova opera NdB bude součástí projektu Smetana200 prostřednictvím nové inscenace Smetanovy opery Dalibor, která vznikne v koprodukci s Velšskou národní operou v hudebním nastudování jejich šéfdirigenta Tomáše Hanuse a v režii velkého propagátora české opery ve světě Davida Pountneyho. Dvořákova Rusalka je samozřejmou součástí repertoáru českých divadel, ale je to poprvé, co ji v ČR nastuduje režisér David Radok v tvůrčím tandemu s šéfdirigentem Marko Ivanovićem. Závěr sezony pak patří světové premiéře, kterou inicioval brněnský soubor jako další z řady objednávek nových operních děl. Námětem skladatelce Lubici Čekovské byla novela Orlando slavné anglické spisovatelky Virginie Woolf. V soudní síni ožije drama hledání identity díky režii Jiřího Heřmana a hudebnímu nastudování Roberta Kružíka. Připravován je i návrat strhujícího Petera Grimese v režii Davida Radoka a v titulní roli s Joachimem Bäckströmem, inscenace ověnčená cenami a Vašimi krásnými ohlasy.

Balet

Podzimní premiéra s názvem Bdění bude v Janáčkově divadle složena ze tří opusů. Jména jako Jiří Kylián a jeho Sleepless nebo Nacho Duato a jeho White Darkness jsou jasnou zárukou výjimečnosti tohoto večera. Pozvání přijal i skvělý ukrajinský choreograf Radu Poklitaru, který vytvoří pro soubor Baletu NdB zcela novou choreografii s názvem Waves. Druhá premiéra příští sezóny se odehraje v Mahenově divadle a naplní ji celovečerní titul Coco Chanel inspirovaný životním příběhem dámy, která změnila navždy svět ženské módy.

Balet plánuje také dvě zcela původní premiéry juniorského souboru NdB 2 a další „off akce“, např. říjnové Gala proti rakovině ve spolupráci s Masarykovým onkologickým ústavem.

Další ročník festivalu Dance Brno 2023 bude přehlídkou nejen českých, ale poprvé i slovenských profesionálních těles.

Činohra

Činohra NdB připravila pro příští sezónu devět premiér. V Mahenově divadle se zpevní dva pilíře, o něž se opírá světová dramatika. Jsou jimi Shakespeare a Čechov. Hamleta a Tři sestry svým způsobem pojí „těžkosti rozhodování“. Lehkost a humor vnesou do repertoáru Goldoniho Sluha dvou pánů a Gogolova „naprosto neuvěřitelná“ Ženitba.

V divadle Reduta bude činoherní soubor NdB pokračovat v uvádění českých a světových premiér brilantní černou groteskou Noční krajina, kterou napsal Marius von Mayenburg pro svou domácí berlínskou Schaubühne. Dlouho za prvním uvedením v hamburské Thalii nebude zaostávat ani česká premiéra autorského textu pozoruhodné divadelnice Yeal Ronen (R)Evoluce, zpracovávající eseje předního myslitele současnosti Y. N. Harariho, a to kabaretní formou jakéhosi „netflixovského Black Mirror“ na divadle. A naopak dříve než kdekoliv jinde na světě uvede Činohra NdB původní českou hru Jaroslava Rudiše Krvavý měsíc, která vznikla přímo pro herce NdB a která se ponese v atmosféře filmů Jima Jarmusche.

Na Malé scéně Mahenova divadla se objeví novinka nejvýznamnější francouzské dramatičky současnosti, Yasminy Rezy. Krásná Anne-Marie je zpovědí druhořadé herečky, kterou ovšem autorka předepsala pro mužského představitele.

Foto: Bára Bachanová ( K. Littera, J. Heřman, M. Glaser, M. Šotek, tisková konference k sezoně 2023-2024, 28. 3. 2023 )

Podcast