Nejbližší koncerty festivalu Za poklady Broumovska budou ve znamení lesního rohu

V neděli 31. července odstartovaly v broumovském klášteře mezinárodní Letní hornové kurzy, díky kterým budou moci posluchači festivalu Za poklady Broumovska tento týden zavítat hned na několik koncertů, kde bude hrát hlavní roli lesní roh.

Ve středu 3. 8. vystoupí ve Vernéřovicích účastníci Letních hornových kurzů, v sobotu 6. 8. se v Bezděkově nad Metují představí samotní lektoři kurzů: hornisté Olivier Darbellay, Jens Plücker, Zuzana Rzounková a Jan Vobořil.

hornisté.png

(Zuzana Rzounková, Jens Plücker a Olivier Darbellay )

Na středečním koncertu se ve vernéřovickém kostele sv. Michaela od 18:00 představí domácí i zahraniční účastníci z Polska, Německa, Japonska, Portugalska nebo Maďarska. Hornisty doprovodí klavíristky Jana Goliášová a Eva Macková. Letní podvečer zahájí premiéra „Halali“ pro soubor 85 lesních rohů rezidenčního skladatele festivalu Kryštofa Marka, která poskytne příležitost účastníkům kurzů koncertně představit výsledek týdenní společné práce. Kompozice je dedikována hudebnímu festivalu Za poklady Broumovska. Halali zazní i v rámci závěrečného sobotního slavnostního zakončení kurzů v broumovském klášteře v sobotu 6.8. dopoledne.

V sobotu 6. srpna v 18:00 pak bude následovat koncert v Bezděkově nad Metují, v kostele sv. Prokopa, kde vystoupí švýcarský hornista Olivier Darbellay, německý hornista Jens Plücker a jejich čeští kolegové – hornisté Zuzana Rzounková, Jan Vobořil a klavíristka Jana Goliášová. Na programu bude hudba Reinholda Gliera, Vincenta Persichettiho, Emmanuela Chabriera, Jeana Luca Darbellayho, Leo Deliba, Julese Masseneta a Camille Saint-Saense.

Koncert lektorů Letních hornových kurzů patří mezi divácky velmi úspěšné programy. Za dobu osmi let, po kterou existují i Letní hornové kurzy představuje i festival Za poklady Broumovska systematicky literaturu pro lesní roh v širším kontextu a přiváží na Broumovsko špičky hornového světa (Kerry Turner - USA, Esa Tapani - Finsko, Ricardo Matosinhos - Portugalsko, Saar Berger - Izrael / Švýcarsko, Dariusz Mikulski - Polsko, Raimund Zell - Rakousko, Jorg Bruckner - Německo, Szabolcs Zempléni - Maďarsko). Iniciátorkou celého projektu Letních hornových kurzů je Zuzana Rzounková, sólohornistka FOKu.

Vstupné na koncerty je dobrovolné, výtěžek putuje na pomoc kostelům.

Foto: Archív festivalu

Podcast