Nikola Šuhaj rozezpívá Liberec

Šaldovo divadlo připravilo nové nastudování známého příběhu

Slavná kniha Ivana Olbrachta Nikola Šuhaj loupežník byla napsána před devadesáti lety. Velký romantický příběh inspirovaný skutečnými osudy podkarpatského zbojníka však pravidelně ožívá na divadelních prknech. Nejnovější inscenaci připravili v Liberci v Divadle F. X. Šaldy. Premiéry jsou přichystány na 17. a 19. červen.

Asi nejznámějším zpracováním Olbrachtova příběhu je Balada pro banditu z pera Milana Uhdeho a s písněmi Miloše Štědroně, kterou poprvé uvedlo v polovině sedmdesátých let minulého století Divadlo na provázku. Ovšem ještě před tím, v roce 1974, sourozenci Hana a Petr Ulrychovi vydali své legendární tematické LP album Nikola Šuhaj loupežník, které je knihou přímo inspirováno a sklidilo u posluchačů obrovský ohlas.

Nádherné písně z desky sourozenců Ulrichových se následně objevily v divadelní dramatizaci Olbrachtova románu, jejímž autorem je Bohumil Nekolný, a později také v muzikálu Stanislava Moši Koločava. A právě tyto písně se rozhodli zakomponovat do nové dramatizace liberečtí tvůrci. Nová adaptace vznikla přímo pro Šaldovo divadlo a do značné míry je šitá na míru jeho hercům. Autory adaptace jsou dramaturg Jiří Janků a režisér inscenace Petr Svojtka.

Inscenační tým se rozhodl vsadit na to, že je liberecký soubor disponován nejen činoherně, ale také hudebně. Nejmladší herecká generace divadla před pár měsíci založila hudební skupinu NE-KLIŠÉ a právě její členové tvoří základ kapely, která v inscenaci hraje. Přidají se k nim ovšem i další herci. Na hudební nástroje nakonec hraje naprostá většina obsazení. Možná, že budou diváci překvapeni, na co vše dokážou herci zahrát – Karolína Baranová hraje na speciální flétnu zvanou koncovka, Markéta Tallerová na violoncello, Eliška Jansová na saxofon.

Režisér Petr Svojtka má s podobnými hudebními projekty velké zkušenosti, zejména díky jeho působení v Městských divadlech pražských. Korepetice vedla zkušená sbormistryně Severáčku Silvie Langerová, pro kterou je to činoherní premiéra. Nové aranže písní Petra Ulrycha připravil Jiří Janouch. V inscenaci je celkem 17 hudebních čísel a o jejich choreografie se postaral Martin Pacek. Autory scény a kostýmů jsou Michal Syrový a Agnieszka Pátá–Oldak.

V inscenaci se zhostí svých hereckých i hudebních partů například na Filip Jáša, Karolína Baranová, Zdeněk Kupka, Václav Helšus, Martin Polách, Tomáš Váhala, Markéta Tallerová a řada dalších.

Foto: Profimedia

Podcast