Nová Figarova svatba ve Stavovském divadle aneb Bláznivý svatební den!

Do Stavovského divadla se ve dvou premiérách 9. a 11. června vrátí Mozartova Figarova svatba, opera, jež se na této scéně dočkala v roce 1786 památného pražského provedení, po kterém Mozart nadšeně prohlásil: „Moji Pražané mi rozumějí!“ Ještě v lednu roku 1787 skladatel vzrušeně referoval v dopise svému příteli: „Zde mluví všichni jen o Figarovi. Všichni hrají, troubí, zpívají, hvízdají jen Figara. Nikdo nechodí na jinou operu než na Figara a věčně Figara – jistě velká čest pro mne.“

Troufáme se říci, že stejně intenzivně jako za časů Mozartových se bude v Praze hovořit i o Figarově svatbě, kterou ve Stavovském divadle aktuálně připravuje režisérka Barbora Horáková Joly. Čeká nás totiž Figarova svatba netradiční, posouvající divákovu představivost daleko za hranice paruk a krinolín. Da Ponteho příběh o nástrahách a intrikách jednoho svatebního dne se nemění, nebyla by to ale Barbora Horáková Joly, kdyby nepoškádlila naše „konzervativní já“ a nepřipravila pro nás celou plejádu výzev a překvapení.

A tak se například známá scéna, ve které trojice Figaro, Zuzanka a Hraběnka vymýšlejí onen zásadní plán, jak přelstít „mlsného“ hraběte Almavivu, odehraje – možná i s odkazem na slovo „mlsný“ – u obřího svatebního dortu, za zvuků saxofonu se na filmovém plátně s nostalgií ohlédneme za líbánkami hraběcího páru nebo se v závěru ocitneme ve fantaskním světě přesliček a hub v nadživotní velikosti, to vše v zajímavé hře světel a 3D projekcí scénografa a video makera Falka Herolda, který vytvořil několik produkcí např. i pro slavnou Bavorskou státní operu.

Zkrátka – diváka očekávajícího tradiční inscenaci bude Joly šokovat, volnomyšlenkáři a avantgardisté si přijdou na své. Hudebního nastudování nové inscenace Opery Národního divadla se ujala britská dirigentka Julia Jones, mj. stálý host Královské opery Covent Garden v Londýně, v hlavních rolích se představí řada vynikajících pěvců: Jiří Brückler, Pavol Kubáň, Kateřina Kněžíková, Barbora Perná, Arnheiður Eiríksdóttir a mnoho dalších.

Premiéry 9. a 11. června ve Stavovském divadle. Více informací a vstupenky na narodni-divadlo.cz.

Podcast